Radio klub "Gojko Bjedov"

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Radio klub "Gojko Bjedov"

Post by Miroslav Stankovic »

Prije neki dan je Peky kliknuo na ikonicu, zazvonilo je na mom kompjuteru i veza se uspostavila...

Prije 25 godina sam prvi put odrzao vezu sa Novim Zelandom. Bilo je to nakon neprospavane noci, oko 4 i po ujutro, na 7Mhz, mislio sam da sanjam kad sam kao kroz maglu cuo tititaatanje sa druge strane globusa, i nakon nekoliko mjeseci dobio i QSL kartu iz daleke zemlje ...
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Gimnazija....

Post by Miroslav Stankovic »

Stevo Marinkovic, ii Caki bi trebali pisati kako je klub osnovan, a moja najdalja sjecanja sezu u prostoriju u Gimnaziji (iza zgrade gore stepenicama, pa lijevo zadnji ulaz).

Losa stvar te lokacije je sto smo bili preblizu tvrdjavi, tako da su veze sa zemljamam prema zapadu bile lose. A dobra stvar je bila sto nismo imali komsije, sto se tokom kasnijih godina pokazalo kao stalni problem. Osim toga ta je lokacija bila izuzetno pogodna za druge aktivnosti, osim radio-amaterskih. Svi koji su tamo bili sjecaju se legendarnog kauca, a boca od konjaka nije nikad falilo (normalno praznih).

Sad cu spomenuti neke ljude iz tog ranog perioda:
Stevo Marinkovic - Zastavnik, mislim da je on osnovao klub
Hari - neki vojnik radio-amater koji je bio u Kninu davnih godina, i na cije ime i petnaest godina nakon sto je otisao svi oni koji nisu jos polozili ispit odradjivali prve, i hiljade drugih veza
Caki - Milos Slaven - Svi ga znaju, sigurno najveci radio-amater svih vremena u Kninu
Milan Lezajic
Mladen Gambiroza
Sanja Biljcar

Kad bi barem Kninjanin htio napisati neka svoja sjecanja iz Radio-kluba Gimnazije. Najbolje bi bilo Cakija naganjati, ali on zavrsava kucu pa bice nema vremena.
Kninjanin

Da

Post by Kninjanin »

Zaboravio si jednog krasnog covjeka, Iliju Rasuo, ili kako su ga zvali radioamateri bivse Jugoslavije, Iliju Gromovnika :)
Bilo je tu jos dosta ljudi, ali mislim da bi, sto se tice "gimanazijske" faze radio kluba, Caki trebao dati svoj doprinos, a mogla bi i Nela priupitati Davorina da i on doprinese svojim sjecanjima ;)
nela.

radio amateri

Post by nela. »

Kninjanine nisi fer sto mene prozivas, nemam ja nista s radio amaterima, jedino sam (u kasnijoj dobi) evoluirala u radio-Milevu, ali niposto amatersku, cisto profi, covjece. :lol:
Kninjanin

Eh... :(

Post by Kninjanin »

Ma ne prozva' ja tebe, Nela! Ne daj Boze!!!
Ja samo rekoh da mozda pokusas svojim pitanjima natjerati zeta Davorina da se javi i rekne stogod o radio klubu tih ranih godina....
Ja npr. kroz maglu znam pricu o Vjeki koji je s ekipom (a mislim da je tu bio i D.) rasteze antenu po Gimnaziji.... Vjeko se pokliznuo i padao sa krova, ali se uspio zadrzati na simsu :o (ono izbocenje ispod prozora) treceg kata, a zahvaljujuci tome sto je prozor bio otvoren! :D
Npr. vjerujem da Davorin tu pricu zna bolje (i istinitije!!!) nego ja....
Kninjanin

Da...

Post by Kninjanin »

A inace, Mico proziva, ali da konstatiram jednu stvar: Njabolja antena koju je klub ikada imao je bio jedan Quad sa rotatorom koji je bio iznad Gimnazije!!!
Sta bi rekli: Uzalud vam trud, sviraci... Jer, Mico, nisi kasnije uspio napraviti takvu... :) A, bogami, ni bolju! ;)
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Quad

Post by Miroslav Stankovic »

Nismo napravili bolju jer nas vise nije toliko zanimao KV. Prebacili smo se na UKV.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

HARI

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mico , pod HARI , mislis li na Harija K . ( vojno lice ) , ili nekog drugog ?
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Hari...

Post by Miroslav Stankovic »

Ja ga nisam nikad upoznao, ali moze lako biti, narocito ako znas da je nekad bio u radio klubu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

HARI

Post by Petar-Peky Bukarica »

Znam da je Hari Kopcalic , bio aktivan u izvidjacima . Dali je bio i u radio-klubu , neznam .
Kninjanin

Bravo

Post by Kninjanin »

Jeste, Peky, to je taj.... I nije bio vojnik nego je imao i nekakv ccin....
Ali nisam se sjetio Micu ispravljati :) . A ime mu je bilo Hariz ili Haris (sjecam se to iz papira iz radio kluba...
Inace, ni ja ga nikad nisam osobno upoznao kao ni Mico.... Mada sam dosta veza neke tamo 1974/75/76 odradio pod njegovim imenom :)
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Sjeca li se ko Bataka?
Kninjanin

Da...

Post by Kninjanin »

Sjecam se Bataka, zajedno s njim bio je i jedan sto su ga zvali Joco,... Ali oni su vec odlazili prema faksu kad sam ja pocinjao 74/75... A kasnije nisu bas navracali ni bili aktivni pa eto... Sjecam se samo onih koji su kasnijih godina bili aktivniji...
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Preko puta stnice milicije

Post by Miroslav Stankovic »

Onda se negdje 78 godine klub preselio u prostoriju TO preko puta stanice milicije.
Inace se u klubu skoro svake godine drzao tecaj za polaganje radio-amaterske "C" klase. Tecaj je obicno trajao 7-8 mjeseci, a te godine ga je drzao Kninjanin, i polozili su Rocky, Vito, Neno, Mico i Miki.
Tada se po klubu vidjao Caki, Nick, Dule, Sale, Slavko i nas petorica. Ljeto nakon polaganja se trebao cekati red za radio stanicom, radila je 24 sata. Cesto bi oko 4-5 sata ujutro dolazio dezurni milicajac, cisto iz znatizelje, da ubije vrijeme, s jos cesce bi se pojavila necija mater koja zabrinuta nebi cijlu noc oka sklopila pitajuci se gdje joj je sin.
Last edited by Miroslav Stankovic on Sat Sep 27, 2003 1:40 am, edited 1 time in total.
Chaky

Re: radio amateri

Post by Chaky »

nela. wrote:Kninjanine nisi fer sto mene prozivas, nemam ja nista s radio amaterima, jedino sam (u kasnijoj dobi) evoluirala u radio-Milevu, ali niposto amatersku, cisto profi, covjece. :lol:
Pozdravi mi puno kuma i kumu.
Post Reply