Radio klub "Gojko Bjedov"

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Chaky

Re: Preko puta stnice milicije

Post by Chaky »

mico wrote:Onda se negdje 78 godine klub preselio u prostoriju TO preko puta stanice milicije.
Inace se u klubu skoro svake godine drzao tecaj za polaganje radio-amaterske "C" klase. Tecaj je obicno trajao 7-8 mjeseci, a te godine ga je drzao Kninjanin, i polozili su Rocky, Vito, Neno i Mico.
Tada se po klubu vidjao Caki, Nick, Dule, Sale, Slavko i nas cetvorica. Ljeto nakon polaganja se trebao cekati red za radio stanicom, radila je 24 sata. Cesto bi oko 4-5 sata ujutro dolazio dezurni milicajac, cisto iz znatizelje, da ubije vrijeme, s jos cesce bi se pojavila necija mater koja zabrinuta nebi cijlu noc oka sklopila pitajuci se gdje joj je sin.
Da pozdravim ekipu. A da napomenem da se u klubu stosta polagalo i da je dosta kandidata i padalo. Hi.
PS. Mico druze, krivo mi sto se nismo vidjeli za tvoje zadnje posjete. Pozdravi familiju.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

DOBRODOSLICA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Pozdrav i tebi Chaky , pretpostavljam da si taj ( od mosta ) . Nisi se javljao dok ti Mico nije udario u " zicu " . U svakom slucaju , dobro dosao .
nela.

chaky

Post by nela. »

bilo bi lijepo da se registriras pa da ti mozemo poslati i pokoji pozdrav ili sliku. Ili mozda ne zelis? 8)
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Radio

Post by Miroslav Stankovic »

Pozdrav Cakiju, drago mi je vidjeti te ovdje...
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Razlog...

Post by Miroslav Stankovic »

Inace je za mene glavni razlog dugogodisnjeg prebivanja u radio klubu bilo mastanje. Sad posto sam ja prilicno pragamtican, i cvrsto stojim na zemlji (najvise zbog tezine), radio klub nam je omogucavao da se nesto od tog mastanja pretvori u stvarnost, pa je to vjerovatno bio jos glavniji razlog. Doduse spomenuti kauc je stvarno bio zgodan.

Nakon sto sam provario kako se to moze kroz zicetinu dugacku 40 metara pricati s nekim hiljadama kilometara daleko, to je ostalo interesantno dugo godina. Ali su me drugi nacini komunikacije jos vise odusevljavali:
- preko repetitora (pravi radio amateri ce reci buaaa)
- preko satelita - bili su neki ruski sateliti preko kojih smo radili, onda americki OSCAR itd...
- MS ili odbitkom od meteoritskih tragova... Sa Cekijevog tavana ispod tvrdjave (tesko je zamisliti losiju lokaciju za UKV) smo radili sa nekim Francuzima za vrijeme Perseida... Posto su burst-evi trajali sekundu-dvije, radilo se velikim brzinama (500 u minuti), odgovor se snimao na klupski kolutas magnetofon, pa se onda smanji brzina da bi se telegrafija mogla razumjeti... Prilicno interesantno, aaaa? j....., nama jeste bilo.

... nastavlja se
Last edited by Miroslav Stankovic on Sat Sep 27, 2003 1:39 am, edited 1 time in total.
Englez

Post by Englez »

Ajde da se i ja javim sa svojim sjecanjem na ovom topiku. Na zalost, ja nisam bio clan kluba Gojko Bjedov ali sam bio neformalni clan drustva klinaca sa Sinobada sedamdestih godina proslog stoljeca koji su se bavili komunikacijama, ali onako amaterski. Imali smo velike planove, ali na zalost zbog nerazumijevanja nadleznih organa koji nisu prepoznali nas potencijal i nisu htjeli financirati nase istrazivacke projekte, zaustavili smo se na kutijama od patine i spagi. Mogu vam reci da smo uspijevali uspostaviti vezu na zavidnim udaljenostima, jednom sam razgovarao s Micom (ovo je jedan drugi, nije ovaj iz Gojka Bjedova) sa Saketine garaze dok je on bio ispred svoje kuce. Oni koji detaljno poznaju reljef Sinobada znace kakav je ovo poduhvat bio. Ovo pisem u slucaju da se ovi iz Gojka Bjedova odluce pisati knjigu o povijesti radio-amaterisma u Kninu, pa neka se i ovo zna.
Kninjanin

:)

Post by Kninjanin »

Drago mi je, Chaky, sto si se javio! Pozdravi sve svoje!

Inace, ne zeleci nikoga povrijediti, jedna od dobrih "generacija" radio kluba tj ona koja je dosta radila je bila ta: Mico, Krele, Jurici, Cerni,... i svi njihovi puleni koje su skolovali: Madzari, Cacic Mario, Dmitrovic, Chenic,.... Mico ce to bolje znati...
Dobrih generacija je bilo jos, ali su bile prije mene tj. u doba dok sam jos bio mladi pocetnik..... :)
Postoje i konstante koje su uvijek bile tu, ali nisam kompetentan da ih spominjem (Zato je Chaky tu! :) Napisat ce on to kada bude imao vremena! )
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Dobro dosao Chaky.
Bilo je i vrijeme da se javis. Znam da je kuca tvoj projekat ali pronadji malo vremena pa svrati na galeriju. Samo da vam kazem gospodo da imam jednu cistu QSL kartu YU2 CDW, obecavam da cu je skenirati i poslati SEFU SALE.
73
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

rk

Post by Miroslav Stankovic »

Onda neke neostvarene:

- Ja sam mastao kako cu napraviti vertikalnu antenu za takmicenja na niskim frekvencijama (160 m) tako sto cu zakaciti zicu i tri komada spanje kao ankere za balon sa helijem. Bio sam izracunao i potrebane promjere balona za razne duzine, debljinu zice itd... ali sve je ostalo na papiru. Doduse vec sam bio uhvatio vezu u bolnici. I neznam jesam li cirusa ikad pitao za meteoroloski balon, ali ako nisam imao sam namjeru.

- Kad se zeljeznicka telefonija prebacivala sa bandera u kabl ispod zemlje na zadarskoj pruzi, mislili smo napraviti "long wire" antenu od Kistanja do Djevrsaka, pa i dalje. To bi bila antencina, narocito na prijemu. Bila bi to vjerovatno najduza antena u Evropi, pa i sire.

- Veze odbitkom signala od mjeseca.... Bilo je potrebno sloziti barem 4 YU0B antene da bi se nekako culi najjaci signali. Nikad nije otislo dalje od jedne antene...

- Napraviti PPS (bajticu) na tvrdjavi... Ja sam o tome stalno mastao, vec odabrao koju kucicu, pa smo bili u kontaktu sa g. Zivkovicem... On je rekao otprilike koliko bi kostala obnova te kuce, ali je to bilo toliko skupo da bi se mogao jeftinije napraviti na Dinari.... Tako da smo se pentrali na Bandjeru i struju vukli iz doma privrednika kad nismo uspjeli otici na neku od planina za UKV takmicenje...
sanja

Chaky

Post by sanja »

Ajde, Chaky, razvuci malo zicetina i po ovom forumu, da te cujemo! Pozdrav tebi, Branki i djecurliji. Javi se!
Kninjanin

UKV i Fortica

Post by Kninjanin »

Prava UKV veza koju je napravio klub je bila ostvarena sa tvrdjave i to sa Bandijere. :) Veza je bila s Mikijem iz Zadra (dobar Chakijev prijatelj!! :) ). On nam je tada objasni i osnovne stvari o QTH lokatoru, radu na UKV-u tj 144 Mhz i slicno :)
Inace, struje nije bilo nego se gore nosio lijepi, mali "Honda" agregatic od 18 kila i sva potrebna oprema.... "Autor" antene tj onaj tko ju je napravio je bio Robert Pejakovic, jedan od aktivnih clanova kluba koji nikad nije imao radioamatersku klasu za rad preko stanice, ali je, sam po sebi, bio "klasa". Ne sjecam se :oops: tko je sve bio gore, ali mozda ce se ostali sjetiti (sjecam se Robija, a cini mi se da je bio i Cerni...)

Ovo editiram jer sam se sjetio.... Antena je bila HB9CV!!!! :) :)
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Prva veza...

Post by Miroslav Stankovic »

Sjecam se da sam i ja bio gore kad se ta prva veza radila, ali je to bilo na sjevernoj strani tvrdjave kod tamnice. Inace se stidim kako sam zaboravio spomenuti Robija. Ta legendarna HB9CCV je u klubu bila dugo godina, jednom sam isao i na radio-goniometrijsko takmicenje u Split i nosio nju.
A na bandjeri smo uglavnom vukli struju iz doma privrednika. Jednom smo bili gore, razapeli sator i stavili sijalicu od sto vati, kad negdje oko jedanaest sati cujemo: "Ma jesi li ti to Dule, jebemunecu". Dva milicajca sa uperenim pistoljima, jedan sa jedne strane Bandjere, drugi sa druge, nadiru, neko prijavio da mora da su to neki spijuni sa radio stanicama. Onda su oni sjeli, popili po rakiju, ispricali kako su dobili tu dojavu i razisli se kucama.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

CZOUIO

Post by Miroslav Stankovic »

Mislim da treba spomenuti i Rajka Perica, sefa Centra za obavjestavanje i uzbunjivanje (CZOUIO - vidi se da fali jos nesto iz tog nesvakidasnjeg imena) koji je bio predsjednik kluba zato sto mu je to bio dio posla. Inace smo kod njih stalno imali prevoz Ladom nivom na okolna brda, benzina za agregat itd... Svi znamo ljude koji su radili tamo, Davor, Milenko, Dragan, i jos jedan koji je bio moj komsija, a nemogu mu se sjetiti imena, koji su nas vozali okolo kad god smo zatrazili.
Kninjanin

1. UKV

Post by Kninjanin »

Pa da Mico, bio si i ti :) I bilo je to na mjestu gdje si rekao, a ne na Bandjeri! Slazem se!
Sada se sjecam: morao je netko i nositi sve te stvarcine (ja, Robi i Cerni smo, po prirodi, slabasne gradje) :)
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

De Sinobadi...

Post by Miroslav Stankovic »

Naakon par godina, klub se preselio iz podnozja, na sam vrh Sinobadove glavice, u Spomen dom. To bi bila jedna od boljih lokacija u Kninu zbog visine, samo da je bilo dignuti dobar stub.
Tada su se u klubu pojavljivali osim onih iz prosle kitice jos i Zeljo i Zare Madzar, Vito Simpraga, pok. Drasko Sinobad, onda Cenic (koji je sto ja znam, jedini od monogobrojnih clanova kluba koji se jos uvijek bavi radio-amaterizmom), Cacic Mario i Dmitrovic.
Post Reply