Narodne poslovice , izreke i mudrosti Kninske krajine

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

R
Posts: 67
Joined: Fri May 25, 2007 1:20 pm

Post by R »

Brže mlada, uteče Zec ! -"preša" na putnički voz Knin-Split
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Narodne poslovice

Post by Jovan-Repko Urukalo »

USA USE KO BUMBAZIAN MARKA MORICA.Ja mislimda mladji Kninjani nikada ovo nisu culi,a istina je govorilo se tako u Kninu u moje doba.Ako neko nekada zazeli da zna sto to znaci neka pita ja cu objasniti.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Narodne poslovice

Post by Jovan-Repko Urukalo »

Samo zamislite na primjer jednu obicmu partiju balota.Kakvi se sve izgovori upotrebljavaju u igri,CIKALA,BUMBIZ,RESTAJ,PRIDJI NEMA ZICE,JAMILA,ZOG,SAMO JE LIZNI,ODE OVA BALOTA NA PASAVAGO(Kada je balota jaka,a kada je kratkaona kazu OVA NEMA CUMURA,Kada igraju samo dvojica ona se kaze TESTA A TESTA,Zivio Rade Radulovic!
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

ADO

Post by Petar-Peky Bukarica »

Repko kad smo kod balota,sjetio sam se price da je Ado ili Djiko (nisam siguran) kad su igrali na tvrdjavi,cijeli dan igrao sa tri balote,niko nije primjetio do predkraj.
colja
Posts: 81
Joined: Wed May 30, 2007 1:10 pm

Post by colja »

Nisam pročitao sve stranice sa kninskim izrazima pa se izvinjavam ako nešto ponavljam,ali padoše mi na pamet izrazi koje smo upotrebljavali kad smo igrali "NA FRANJICE" ili "NA BANICE":
KASTAŠ ZA ME, FRNĐAM, ČEKAM TE IZA JAMICE,ČEKAM TE U JAMICI, KENJAM TE, REŠTA' SAM JE S KOLJENA,GVOŽĐENKA(Baja amerikanac)CIGLENKA(Franjca oblikovana od cigle)ZOVEM TE,VABIM TE,IMAM TRI NA TEBI....
Na banice smo igrali VALJE, MOLITAVA,OD CIGLE.( iza kuće Rade Radulovića bio je najljepši teren i najbolja cigla u zidu) Banice su bile:ORLIĆ,DVOBA LIRA,BAKETUN,JEDNOBA,DVA'ESTPETKA.TALIJAŠKA itd.
Za one koji ne znaju BANICE su bile stari metalni novac.
A tek sličice(sportaši) POLA-CJELO,TUCKALE, Najčešća sličica bila je od nekog igrača Sarajeva Naumovića.Davalo se i po pet Naumovića za Ibru Biogradilića.
Jovan-Repko Urukalo
Posts: 159
Joined: Thu Mar 22, 2007 11:26 pm

Narodne poslovice

Post by Jovan-Repko Urukalo »

U pravu si Peky,Ado Zivkovic je uvjek imao nesto exstra da uradi da partija balota ne bude dosadna.Ade,stari Jelovina i Slavko Dragec su uvjek bili partneri i oni jednostavno sokiraju protivnike sa kojekakvom zajebancijom i izlude ih govoreci im da su paceri i kako si rekao uvjek neka balota viska ima,a nezna se ko je bacio.To je samo moglo biti u nasem Kninu.
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

Odje se od lani nista nije napisalo, dje zapelo.
Njesi mi oko kuce laja.
Vijor te diga.
Oci ti strkle.
Ima usi ko radare.
Djavo ti verale odnijo.
lana

Post by lana »

Sjedi kamen na kamenu.
laka

krnji kolosjek

Post by laka »

-Najsladje je p... kad mu dlaka nice.
-Ljepsi si u guzici nego ja u glavi.
-Ucera ti Marelja.
-Je.. te onaj ko te jutros obuo.
-Dura uzjacu (kad te neko tare).
A evo jedna za Cipu, posto krece sutra za Englesku.
-Moj ti usput.
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

poslovica

Post by Goran Zelic-Zele »

Citam ove narodne umotrorine i gustam. Ovo,Durja mala, uzjat cu, sam cuo bezbroj puta ali nikad nisam mislio da ima neko znacenje. Sve dok nisam u Turskoj vidio da rijec Dur znaci stop ili stoj. Tako da mislim da je ta izreka naslijedjeni turcizam i mogla bi se prevesti kao stani mala uzjat cu. A kako se to cedsto govorilo u nekadasnjem magarecem parku na Rivi kad bi vlasnici htjeli sjesti na svoje magare tumacim da rijec DURJA potice od turske rijeci DUR sto znaci stoj ili stani. Mozda i nisam u pravu ali ovo ima smisla.
bezbro

Post by bezbro »

Ja u kupe, ti u spade.

Ajoj majko i stotinu caca.
sunajci

starinska narodna

Post by sunajci »

cuk cuce vise kuce,
spremaj "gace-putovace"
______________________
kao sto znamo stari ljudi su vjerovali ako se cuje cuk predvece
blizu necije kuce, neko ce bogami umrijeti
bezbro

Post by bezbro »

KLETVA: Da bog da djavo s tobom gloginje mlatijo!
bezbro

Post by bezbro »

Legendarna objava na razglasu zeljeznicke stanice:

Mole se putnici da se odmaknu od krnjeg kolosjeka,jorbo ih moze
cunuti vagon.
studio

Post by studio »

Ma, razumiješ se uTo ka Marica u kriv Qurac !
Post Reply