KNINSKE BAZE I VICEVI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Kninjanin

Mome Maglov

Post by Kninjanin »

Kazu:
Kupio Mome ficu, vozi i skrece kod samoposluge prema Dinarinom igralistu i ne daje zmigavac. Ne sjecam se vise tko je u prici bio s njim, ali.... Suvozac mu rece: Mome, zmigavac! Nisi upalio zmigavac!
A Mome ce u svom stilu: Brzo bi ti to potrosio!! Brzo bi ti to urva! :lol:
Last edited by Kninjanin on Tue Jul 01, 2003 11:34 pm, edited 1 time in total.
Kninjanin

Mome Maglov

Post by Kninjanin »

Opet kazu ljudi: :D
Radio Mome na tvrdjavi. Napila se ekipa, malo se i Mome razveselio s njima. Pocelle se tu bacati i stolice i stolovi sa balkona prema Bosketu.
Kad trci Mome i vice: Cekaj, cekaj...
Svi zastadose, hebiga, ne mos' Momi praviti probleme... :?
A Mome pritrca stolici vicuci: Ostavi i meni jednu!
I frknu je preko balkona za ostalima.... :)
kane shteta

Post by kane shteta »

Moj Peky, ti si najbolji moderator, neprijatelj vreba, puno je zlih i pakosnih, politicki i moralno nekorektnih, ali pored tebe nema sanse da puste trag na ovom mjestu. :lol: Sto je sjajno jer si napravio najbolje diskusije na netu, na temu Knina. Skupljaju se super ljudi i ja kao mladji, zaista mogu uzivati u ovoj- bukvalno bajci. 8) Ali brate, mojne da se trzas na svaku banalnost koja se tu sasvim slucajno i bez ikakve zle namjere pojavi, niti izdaleka nema sebi za cilj da prismrdi necemu sto bi pricu koju si postavio, izbacilo iz kolosjeka i odvelo u nezeljenom pravcu. S te strane, malo relaxa nije na odmet, to zelim da ti kazem. :wink:
pozdrav,
Igor
sanja

Nena

Post by sanja »

Sjeca li se neko Nene Brekic? Evo jednog od njenih (mnogobrojnih)...
Skupilo se drustvo na nasem uobicajenom mjestu, iza gimnazije (to sada ogradjeno, ne moze se prici, isla ja provjeriti), na "drugom katu" ispred ulaza u nekadasnji radio klub. Skupili nesto love, nesto uzicali (a sjeca li se netko tada popularnog zicanja ispred kina?), kupili kobasice ("petrinjske" od Gavrilovica), vino (Dalmatinac), netko donio nekakvu pancetu, gitaru, cini mi se da je Davorin svirao, (i stimao, i stimao!), nalozila se vatrica, posjedali okolo, i zurka je pocela. Uspjela se ja konacno docepati nekakvog komada pancete i izvuci ga iz gomile pepela i ljudskih ruku. Zagrizem i puf: pukla mi gornja jedinica. Ja sva ocajna, da se ubijem, mrzim zubare i sl, a Nena Brekic me onako zastitnicki zagrli i kaze: Nista se ti ne sekiraj. Sada ces se ovako smijati: pokaze mi osmjeh s kaziprstom okomito polozenim na usne i nastavi: Tako je i meni bilo, pa sam se poslije smijala ovako (dva prsta na usni), pa ovako (tri prsta na usni), a sada se smijem ovako: i stavi cijelu podlakticu preko usta!
sanja

Nena2

Post by sanja »

Pricaju:
Ulazi Nena u Tref sa sljivom na oku. Pitali je sto joj se to dogodilo, a ona kaze: "Ma, zajebo me jedan tip. Kaze, dobit ces po pi...ki, ja ruke dole, a on bum sakom u oko".
sanja

Nena3

Post by sanja »

Gledala Nena jednog tipa kako bari zensku u Trefu. Ne ide njemu, nespretan, prica gluposti. Slusa Nena i pukne joj film. Dosadilo joj pa lijepo pridje tipu i kaze: "Ajde vise prestani, ta vidis da je ne bi kurblom zapalio". Svi se pobacase od smija, a ja mrtva ozbiljna, nista mi nije jasno, dok mi nisu objasili sta je to "kurbla".... :lol:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

HVALA!

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mr. kane shteta,hvala na komplimentima i dobronamjernim savjetima!
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MOMIR-MOME MAGLOV

Post by Petar-Peky Bukarica »

Kad smo kod Momira-Mome Maglova,evo jedna storija o njemu i nama.
Dok je Mome radio na Tvrdjavi,znalo se,ako gori svijetlo na restoranu,tu je.Na zidu restorana visila je Coljina gitara i svako vece,bas svako,ako je Momir bio gore,znalo se idemo kod njega,u pohode.Colja uzima gitaru i upo glasa se pocima sa pjesmom,a poslje ide,raspasoj.Cesto se nije imalo para i onda bi pocimalo obradjivanje Mome,"Daj jos koju litru,
platit cemo drugi put".A,Momir ljudina,samo sluzi i pise,na poseban komad
papira,kojega drzi u posebnom pretincu svog,konobarskog novcanika.
Bezbroj puta je znao iznuditi turu,za nas,od drugih gostiju,ili,ako je bila kakva svecana vecera,sacuvati za nas ovale sa hranom i boce pica,tek nacete ili dopola popijene.Dogovara li bi mi sa njim i vecere,navatamo ribe ili zaba i donesemo gore a on ti to ljepo spremi,posluzi veceru na ovalima sa svim pratecim djakonijama,pocasti kojom litrom,milina,samo su jos svijece falile.Posto je Mome vidio,a i mi,da je taj nas racun vec toliki da nema teorije da ga neko od nas sravna,jer niko nije radio,sredi on nama da radimo sa prof. Dusanom-Dujom Jelovinom na arheoloskim
iskopinama na Spasu.Posla se prihvatimo Damir-Dama i ja.Svako jutro smo isli na Spas a uvecer opet kod Momira.I sve se nastavilo po starom,
"Daj Momire turu,placa je prvog",tako da je nas racun nastavio da raste,
bez ikakve sanse da se anulira.Znao je Mome to,nije on bio ni blesav,ni naivan,nego coek sa dusom,koji je znao ko smo i sta smo i kakvi smo,
znao je da mladi moraju da ispucaju svoju mladost nekako i eto on nam
je dozvolio,da te nase mladalacke "Lude dane" potrosimo sa njim,u njegovom restoranu.Jer u kojem god on restoranu da je radio,imao si osjecaj,da ides u njegovu kucu,a ne u neko javno mjesto.I da skratim,ti racuni su ostali nesravnjeni,znao je Momir i poslje dosta godina,iz sege,
mavati onim papirom,kad nas sretne,na ulici ili nekoj gostioni.Evo i ovom
prilikom se zahvaljujem legendi Knina na razumijevanju i druzenju.
Guest

Re: Nena3

Post by Guest »

Zna li iko ko je rekao?
Ma pita me tip sta mi nisi rekla da si nevina, a ona odgovori
sta mi nisi reka da sme je..t ,pa da skinem hulahopke.
Pitdao sam samo dali neko zna, a odgovor moze da bude samo
ja znam, to je dovoljno.
Guest

Re: HVALA!

Post by Guest »

Peky!
Posto vidim da ti se javlja puki, sa "kninskog rijecnika", ja bi ti dao jedan savjet kad vidim da moze on, sto ne bih i ja.
Dopusti pukiju da skine odavde ako ga nesto interesuje uz tvoju dozvolu i stavi u kninski rijecnik,jel ipak je "kninski rijecnik" dobro svih nas.
npr ja imam neke interesantne pricice koje necu namjerno da ispricam ovdje zbog toga sto ih planiram poslati nekome da ih stavi na kninskirijecnik, a ovako kad bi on mogao da skida odavde ili oni ,ne znam koliko ih uopste ima a nije ni bitno bilo bi i njima lakse da dodju do interesantnih tema da kninski rijecnik postane stvarno nesto posebno i dragocjeno, premda ja licno mislim da je to vec postignuto ,al ipak jos mnogo stvari moze da se stavi.
Mislim da ne bi trebalo da bude i malo egoizma prema rijecniku.
ps.
Jas ne govorim o rijecniku zbog toga sto mene ima tamo
pa mi je to nesto posebno drago, nego govorim bas zbog onima kojih
nema tamo a zasluzili su,premda ne treba pretjerivati pa stavaljati
sve i svasta.
Jel ja u buducnosti vidim rijecnik kao jednu knjigu, rijecnik 1, pa rijecnik 2 itd as ovo je jedan nacin da se dodje do mnogo interesantnih tema.

Evo primjera:
Mislim da nema nista o Kuji a ima sta da se kaze, sljivi, Neni Brekic, nisam dugo bio na rijecniku mozda i ima a vijerujem da puno fali da se doda ako nista drugo. Ne bi da nabrajam ali puno stvari nema.
Imas sansu da pomognes jednu plemenitu ajkciju !
Molim za odgovor, pozdrav !
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

kninski rijecnik

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

slusaj gost puki se javio (pismeno)na galeriju jer sam ga ja molio da ucestvuje pisanjem a ne svojim maherstvom.ako si dobro procitao odgovorio je da ima i onako puno posla da nema vremena ni sve topike pregledati.OK?sad se ti javljas sa molbom da Peki prepusti neke priloge Kninskom rijecniku jer ce on navodno prerasti u rijecnik I pa II itd.kazes da nema nista o Sljivi, Kuji, Neni......slusaj gost!pa samo o ovo troje ja mogu da napisem toliko zgoda i zgodica da bi ispao roman.samo nije sve za obavljivanje.ima sve granice dobra ukusa.sto se tice hulahopki to je stari stos.da se vratim na rjecnik. sto se vi ne prebacite na Galeriju.evo ovog trena kad bih poceo pisati (ali bez Pekijeve cenzure) za tri dana bih napisao deset rijecnika.samo kod mene ti nema rekla kazala ili cuo sam.sta mogu sto imam kompjutersko pamcenje a u 80% slucajeva sam bio direktni akter.evo i danas moj gazda peki pise nesto o Momi i tvrdajavi.fala bogu moracu tu nesto nadopuniti, i ispraviti.nego se ti meni privatno javi da se upoznamo pa sta nije jasno da rascitimo.puno te pozdravljam i drago mi je da si se javio.PS.nesto mi pade na pamet.primjetio sam da mnogima je kocnica ukljucivanja na galeriju nasa razlicitost u godinama.naprotiv to i je vrijednost ako smo kninjani.GDJE JA STADOH TI PRODUZI I OBRNUTO :!: :?: :idea:
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

MOME I TVRDJAV

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

sta ces i onom gostu sam rekao da cu morati ispravljati i nadopunjavati.kao prvo na zidu su visile dvi gitare.Coljina(jucer sam se poslije osam godina cuo sa njim. telefonom) i moja.drugo jedini sam ja radio .zato mi je placa i trajala do sedmog.kako smo gore bili skoro svako vece i pjevali pocelo se van knina pricati da na kninskoj tvrdjavi svira neka super klapa.ustvari to su i zaceci Ferate.u to je poceo dolaziti Siz, Ante Mocic i Hadj. poslije se toj ekipi pridruzio Kijo(Hrvoje Maric) i tako je ferata prakticki nastala na tvrdjavi.tako su gosti koji su dolazili slali pice i spizu za nas sto(osim onog sto bi Mome donio iz Doma privrednika) tako da je i on profitirao na nama.e sad dolazi ona cuvena vecer.Dule macko je ulovio dosta ribe i zaba.mome je rekao da to spremimo gore.stvarno je servirao kao da smo u Hiltonu.ne znam kako se tu stvorio pok.Kaul? odjednom Momi dobaci "kakva je ovo spiza bez salate).gleda ga mome neobicno dugo i dreknu .salata stize odmah.ode on ali se zadrzao malo duze.i evo ga izlazi iz kuzine i nosi lonac od 50 litara(onaj pocincani za iskuvavanje robe) a unutra par listova salate i pravo pred Kaula.ovaj ni da trepne vec lijepo nastavi po spizi a rukom maze salatu.a sto se tice papira i meni je sto puta mahao njime ispred nosa ali vise iz stosa.jos bi me i nabacio "tko ti je kriv sto jedini radis".znam kako su one gitare i zavrsile.stvarno me ovo baca u depresiju i dolazi mi tesko pa moram prekinuti.STA JE OMIS BIO SPRAM NAS :idea: :D :(
Kninjanin

Mome

Post by Kninjanin »

Drage su mi price o Momi Maglovu...
Vidim da je Mome bio uvijek isti. Puno godina poslije Mome je isto tako u Balkanu znao racun prebaciti ekipi u susjedstvu. Cesto je znao, poslije fajrota (i njegove vike, gasenja svjetla, i "imate li vi svoje kuce? Mislite li vi ici svojim kucami? Ceka li vas idje iko? :lol: "), donijeti pladnjeve sa hladnim kremenadlama, pomfritom, pa sjesti s nama i vecerati! Uz to bi dakako dosla i koja litra vina i vode :D
Legenda!!
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

FAJRONT NA TVRDJAVI

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

KAKO JE MOME DAVAO ZNAK DA JE FAJRONT I DA ZATVARA(NA TVRDJAVI)?KAKO JE ZBRAJAO RACUN? I JEDNO MALO TEZE PITANJE.STO JE NAPRAVIO TITOVOM SINU ZARKU DOK JE KAO MLAD KONOBAR RADIO U BEOGRADU I KAKO MU JE ZARKO PLATIO.POSLIJE SU POSTALI DOBRI PRIJATELJI.DA MALO POMOGNEM U VEZI FAJRONTA.BILO JE OPASNO ZA SRCE. :?: :D
Kninjanin

Mome Maglov

Post by Kninjanin »

U moje doba, u Balkanu je Mome zbrajao ovako: "Mum, mhm i jos mmm pa hmm, pa mumh... 22 iljade!" A mi:"Ej, Mome, pa nemamo neg 15!"
I "'Ajd, 'ajd, daj kol'ko imaš!!" :D
Post Reply