KNINSKE BAZE I VICEVI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

PERO i KURC

Post by Luka Kabic »

Evo da uslisim molbu moga kuma Mobija pa da napisem jedan istinit dogadjaj koji se desio osamdesetih godina.
Poslije potresa pocela se praviti nova meteoroloska stamica u Kninu, preciznije na vrhu Biserkove glavice.Nakon zavrsenog papirnatog dijela posla, geometri(Vojo i Dragan) su izasli na teren da ga premijere. Na vrhu se nalazilo kosarkasko- nogometno igraliste i tu je trebalo da bude nova lokacija za stanicu.Posto je to bio dio kompleksa poljoprivrednog dobra i poljoprivredne skole ( podignuto zaslugom naseg sugrdjanina Lovre Monte)tu su se nalazila i dva velika bunara koja su sluzila za navodjavanje staklenika i basta dobra, pocevsi od skoro samog vrha pa do sadasnjih Baraka i Breskvika. Mjereci tako geometri su dosli do bunara koji su imali male kucice na otvorima. Naravno Vojo znatizeljan pogleda unutra i skameni se. Zovnuo on mene i Dragana i sav uzbudjen rece ; Unutra izgleda da je neko ubacio covjeka zamotanog u najlon.Brzo je neko od komsija zovnuo miliciju te oni dodjose za par minuta. Posto je bilo duboko nisu imali nista da dohvate mrtvaca pa su hitno pozvali vatrogasce ( doso je Slavica, Ranko, Nikica i Mico), donjeli oni veliki vatrogasni stap sa kukom na vrhu i jake baterijske lampe. U medjuvremenu skoro je stigao citav sastav milicajske stanice ( na duznosti i oni na slobodnim danima) te su poceli raspravljati tko bi to mogao biti i tko sve fali a da nije pronadjen.Sve je to slicilo meni kao nekadasnje akcije NNNI.
Slavica uzeo stap. ostali osvjetljavaju baterijama, muk okolo.Ive zakaci mrtvaca u plasticnoj kesi povuce kad odjednom iz njihovih usta svi mi jasno cusmo: Je...em im majku,naglo se okrenuse pocese kupiti stvari i brzo se uputise prema kolima. Milicajci sapcu nesto izmedju sebe i oni se brzo pokupise i nestadose. Ja zbunjen gledam, nije mi jasno sta se to desava i u prolazu upitah jednog sta je unutra. KOKOSI, TUKE I PATKE odgovori ovaj i nestade.
Pravi odgovor sam saznao to poslije podne kada su mi Kurc i Pero (mesar, radio kod Slavije) "u povjerenju priznali" sta se stvarno desilo.Pero je drzao dosta kokosiju , tuka i pataka. Perad je dobila naglo kokosije usi tako da je citava farma brzo bila zarazena. Njih dvojica dosli su na "genijalnu ideju" ( sta mislite tko)da za prskanje uzmu prskacu masinu za vinograd i rastvor poprskaju po zivini jer ih je bio poprilican broj.Posto nakon nekoliko dana tretman nije pokazivao nikakvog pozitivnog rezultata razvise oni novu "strategiju". Odlucili da kupaju jednu po jednu zivotinju ali da povecaju dozu kemikalije ( stavili jedno desetak puta jacu) jer ce se u tom slucaju usi "brze i efikasnije istrebiti".Poceli sa poslom i nakon kupanja otprilike 25 - 30 bestija, prve okupane bestije su samo napravile salto mortale i polozile sebe u horizontalu. Prekinuse oni sa novorazradjenom strategijom ali je za okupane bestije vec bilo kasno. Krepale su u roku jednog sata. Pogadjate, zamotase oni to u veliki najlon i ubacise u bunar. I to vam je bio taj "mrtvac"iz bunara oko koga se digla velika prasina.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Lovacki

Post by Miroslav Stankovic »

Sad jedan od moga pase, nisam bas shvatio o kome se radilo, ali je iz Knina. Bio covjek na lovackom ispitu, i pitali ga sta zna o lisici. a odgovor je bio: "Neznas ti lisicu, lisica ti je djavo. Ona krade kokosi."

Ovo ce vjerovatno zvuciti kao americki vic ljudima koji nisu iz Knina, a slucajno zalutaju na ovaj post.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Ciruse

Post by Miroslav Stankovic »

E to je stvarno za pricu Ciruse. Da su Nusic ili Agatha Christie kojim slucajem bili tu napisali bi knjizevno djelo.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PJANA VECERA

Post by Petar-Peky Bukarica »

E , sad , ovo je poznata prica , samo nisam siguran u glavnog junaka , Mefo ili Shiz .
Momci ko momci , ostajalo se do kasno u gostionama ili konobama i kad se dobro potegne , onda se ide kuci . A , majke kao i sve , tako i majka glavnog junaka , sekirljiva i brizna , sta ce joj sin vecerati kad se vrati .
Tako da su oni vec imali uigran sistem majka bi spirine sklonila u rernu a veceru ostavila na sporetu . Sve bi bilo u redu da gl. junak nije to vece potega malo vise i mjesto vecere , najeo se spirina . Pita mater ujutro , a sine sta nisi vecera sinoc ?
Onda mu je sinulo da se natuka spirina i rece materi , ma nisam nesto bio gladan .
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

nemogu prvi put

Post by Miroslav Stankovic »

Svi znaju da za obicaj da se odbije kad se nesto ponudi, i onda dobar domacin mora navaljivati dok ovaj ne "popusti": Ajde nes se udaviti! Uzmi, otruj se! Dosta je kad tuku itd...

1. Biovicanski (kumov stari je ovaj sto zeza, a inace nekog zeznuti bilo mu je draze nego ista)
Krenuli njih dvojica kod nekoga povodom neznam cega, i kad su dosli, domacin ponudi da se nesto pojede dok janje ne bude peceno, a ovaj njegov rece: Nemogu sad sam jeo! Cim su ga ovi poceli dalje nutkati, kum je preuzeo: Ma kad ti taj kaze da nemoze... Nebi ti on sad uzeo pa da ga ubijes. Taj ti je od rijeci, sta kaze... itd, cijelo vecer ga ovaj strijeljao ocima, ali kum ne popusta stalno podsjeca domacine da ga je dzabe nutkati. Kako se poslije izvukao neznam, cinimi se da ovaj nije godinama pricao s njim...

2. Djeciji (ja sam u glavnoj ulozi)
Krenuli mater i ja u komsiluk kod tete Mice. Dosli gore i pita teta Mica: Mico hoces li kolaca, a ja stidljivo: Necu. Onda je dosla kava, cakule itd, njih dvije na mene i zaboravile, kad cu ti ja u neko doba: Ma teta Mico, sta si ti ono mene pitala?
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Nije za mladje od 18 godina....

Post by Miroslav Stankovic »

Adult content, Samo za punoljetne, djeco ne citajte...

Prica se odvija u Radio klubu, i prisutni su Caki, Dule i jos jedan covjek cije ime necemo odavati. U svakom slucaju je Caki prosuo svoju standardniju foru: Dule, sta bi ti da ovaj cucne u grm da ke...., i ujede ga zmija za onu stvar, bili mu isisao otrov. Dule ce: Majde Caki sta ti je sta pricas. A Caki ce dalje: Ma ne ozbiljno, bili mu spasio zivot. Dule se normalno brani kako moze i nemoze, da ima lose zube itd, dok nije upao "zrtva": Ne stvarno Dule, koji si ti prijatelj, pa nebi mi spasio zivot itd... Caki je jos dolozavao, normalno, i uspio ih posvaditi da nisu pricali neko vrijeme.


Inace ja ne trazim da sad pogadjate o kome se radi. Peki, ako ko zine o kome se radi, ti molim te obrisi. Jedino Caki, i doticni imaju pravo, ako se ikad pojave, na ovim frekvencijama.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Breka

Post by Miroslav Stankovic »

Profesor Breka:
Izmedju Jugoslavije i Madjarske ima neeesto preko 6 granicnih prelaza.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Bol

Post by Miroslav Stankovic »

Sad jos jedna od mog gore spomenutog starog kuma:

On je bio prvi iz Biovicana koji je krenuo u biznis prodaje dzidza-bidza (drvene caplje, rode, magarci sa vucijom... sve made in DDR, te male zobnice, vunene carape itd) po jadranskim plazama. Prodvao je u Bolu na Bracu i kad bi neki neodlucni kupac posumnjao u originalnost ili kvalitetu matrijala, on se cesto znao zakuniti: Dabogda kucu odavde nevidio, ako nije cista vuna, ili orahovo drvo ili rucni rad.
Sjeticu se jos takvih zakletvi pa cu dodati.
Last edited by Miroslav Stankovic on Mon Sep 08, 2003 9:51 pm, edited 1 time in total.
Englez

Post by Englez »

Evo jedna iz davnina, kad su ljudi u okolici Knina bili toliko siromasni da su cesto bili gladni i nisu imali pribora za jelo za goste nego samo za sebe. Tako kad se islo nekome u kucu na slavu ili na zalost, morala se ponijeti svoja kasika jer domacin nije imao.
Tako jednom prilikom, glavni junak ove price kojoj se ne mogu sjetiti faktografskih detalja, cuvsi za nekog covjeka iz drugog sela da je umro, stavi kasiku u dzep i krenu na sahranu. Zalio je on covjeka sto je umro ali ipak veselio se sto ce se moci najesti. Ide on tako putem prema tom drugom selu, kad odjednom taj covjek koji je navodno bio umro ide prema njemu i kaze: 'Ej, dje si ti kren'o?'. Ovaj odgovori: 'U pizdu materinu sad kad sam tebe vidio!'
sanja

Price iz davnina

Post by sanja »

Evo jos jednog crnjaka, iz davnina, sto rece Englez. U jednom selu kraj Knina, izmedju dva rata, zivjele dvije familije. Jedna bogata, ali bez djece, jadna zena, kako god koje dijete rodi, ono ubrzo umre od difterije i drugih tada aktualnih bolestina. Ova druga druga siromasna familija, bila gladna i s brdom djece, zdrave ko dren. I rodi ova siromasna svoje osmo ili deveto dijete, misli se, jos jedna usta, ko ce to hraniti.... pa s uzdahom i iskrenom zavisti kaze svojoj bogatoj komsinici: "Blago tebi.... Tvoja umiru...." :cry:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Jos jedan...

Post by Miroslav Stankovic »

Ovo bi bio crnjak da nije djeciji, ali opet sam ja u glavnoj ulozi:

Umrla Bibi baba, i kod njega se svi skupili u stanu. Biba i ja se nesto dokacili, i Biba zakljucao kucu i nepusta me unutra. Ja onako ljutito, posto se kuvao zec koga teta Jovanka najbolje na svijetu sprema, bio sam jos ljuci: Neka te neka, umrijece i moja Baka, pa necu ni ja tebe pustiti u moj stan.
Kninjanin

:)

Post by Kninjanin »

Zaboravio si reci da si ti htio uci, ne radi djeda i zalovanja, nego radi rizota!!! :) (Nije bio zec jer tko bi pribavio toliko zecetine koliko je pokojni Vasilije-Vaso Majer bio poznat!!!!)
A posto ste oba bili debeli (ti i Biba! - to se vidi i na Galeriji gdje je pogresno datirana fotografija tj. nije 76 nego 67!!! :) ) Biba se pobojao da ces ti previse pojesti! :wink: :lol:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

MANE

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sjedili smo to vece za stolom ( za divno cudo , obicno se pilo s'nogu ) u
" Sportu " . Za sankom je stajao neki starac i prevrcao nesto po zdravstvenoj knjizici ( onoj sa zelenim koricama ) . Racunao sam da trazi pare da plati , kad mu iz knjizice nesto ispade , zileti . Viknem mu ja : "Cica ispadose ti zilet " . Sagne se on , pokupi zilete i poce da sjece vene . Dok sam dosao do njega , on se vec isjeka . Neko izleti da zaustavi kakvo auto , povijemo mu ruke i sa njim u bolnicu ( staru ) . Kad smo ga doveli do prijavnice , kaze Mico ( portir ) trebate ga voditi tamo i tamo . Ma pusti to Mico , evo ti njega , pa ga ti vodaj i zovi koga treba , odosmo mi . Tako da ga je on preuzeo i zvao koga treba . Vratimo se gdje smo stali i kad su gostione zatvorile , odemo ( po bicaju ) na Lampu . Mi na Lampu , kad u cekaoni ( 2. razreda ) sjedi nas cica , povijenih ruku . Poslje smo saznali da mu je ime Mane , da nema nikoga i da ga je doktor otpustio sa odjela .
A posto on nema nigdje nikoga i nema gdje da bude , odlucio je da isjece vene , da bi ga ponovo vratili u bolnicu . Medjutim izgleda da mu nije upalilo , ovaj put .
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Mode, mode

Post by Miroslav Stankovic »

Nema potrebe ovu prepricavati, posto je svi, bas svi znaju, ali:
Kako je onaj (znam covjeka, neznam mu ime) pokazivao vozacu da moze u rikverc: Mode, mode, mode... BUM ... Dota.
Last edited by Miroslav Stankovic on Wed Sep 24, 2003 2:08 am, edited 1 time in total.
cipe

matka idatla iz matine

Post by cipe »

Taj za koga pitas ti je caca od Nine Jurkovica.
I ona ti je njegova kaze on:
Bila otvorena vrata od matine, utla matka, kad je idatla potlje tetrifuge
nigdje dlake na njoj nije bilo.
Post Reply