SKOLSKE DOGODOVSTINE

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

SKOLSKE DOGODOVSTINE

Post by Petar-Peky Bukarica »

Eto , ako vam je pala na pamet neka dogodovstina iz skolskih dana ,
evo prostora da nam je ispricate . Da se ne zaboravi .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

Nela



Joined: 04 Jun 2003
Posts: 65
Location: Gospic
Posted: Mon Nov 17, 2003 11:07 am Post subject: Potrage

--------------------------------------------------------------------------------

A ja trazim da se sjetite nasih starih profesora - za pocetak - neki dan setam Kalelargom, a za jednim stolom sjede, pijuckaju kavu i citaju novine Vida i Frane Tamburevic. Bilo mi ih je drago vidjeti mada moram priznati da sam bila jako losa na fizickom (narocito u trcanju oko Dinarinog, jos vucem traume od Vidine dreke). Zna li tko gdje su ostali nasi profesori i kako su danas? Bjans i Silva su isto u Zadru.
Ajde sad nastavite....

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Mon Nov 17, 2003 3:51 pm Post subject: profesori

--------------------------------------------------------------------------------

ako ovi drugi nastave ja cu poslat pekiju slike i spisak. nazalost ima dosta umrlih ali takav je zivit.

Back to top


cirus232



Joined: 20 Mar 2003
Posts: 74

Posted: Tue Nov 18, 2003 1:23 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Nela, dali su Bjans i Silva zajedno?Bilo je prica da on zivi sa nekom mladjom profesoricom (naravno knjizevnosti) u Rijeci ili je to bila prolazna avantura.
Dali Mobi vidjas profesora Paska Paica? Pozdravi ga puno.

Back to top


Nela



Joined: 04 Jun 2003
Posts: 65
Location: Gospic
Posted: Tue Nov 18, 2003 6:06 am Post subject: tracanje

--------------------------------------------------------------------------------

E pa Cirus,c,c,c,c,...to vec spada u tracanje,a posto sam fina necu tracati. Nije fer.

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Tue Nov 18, 2003 7:31 am Post subject: profesori i nastavnici

--------------------------------------------------------------------------------

ne samo paska ( moje dvoriste glada u njegovo), koji je tesko obolio vec vidjam i ostale profe, nastavnike i ucitelje.sliku i spisak sam poslao Pekiju.nadam se da ce uskoro osvanuti na galeriji

Back to top
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

cirus232



Joined: 20 Mar 2003
Posts: 74

Posted: Wed Nov 19, 2003 12:55 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Pa dopbro Peky sta cekas sa listom.

Back to top


cirus232



Joined: 20 Mar 2003
Posts: 74

Posted: Wed Nov 19, 2003 12:57 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Ko je dvotackica ili trotackica na zidicu ?????????????????

Back to top


cirus232



Joined: 20 Mar 2003
Posts: 74

Posted: Thu Nov 20, 2003 12:28 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Cekamo Peki na listu CEEKKAAMMO.

Back to top


Peky



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 150

Posted: Thu Nov 20, 2003 8:37 am Post subject: Paljevina !

--------------------------------------------------------------------------------

Neznam kakvu listu ocekujes da cu ti dati . Na " SKOLARCIMA 2 " imas jednu sliku kninskih profesora i nastavnika na stepenicama ispred Gimnazije , imena neznam od svijuh ni ja , pogadjaj .

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Thu Nov 20, 2003 11:29 am Post subject: spisak

--------------------------------------------------------------------------------

laze. ima i spisak. ali zbog suse , kaznjava kao svaki sef

Back to top


nela.
Guest





Posted: Thu Nov 20, 2003 11:52 am Post subject: prepucavanja

--------------------------------------------------------------------------------

A koliko ste stari molim? Izasli ste iz vrtica? Pa ne mozemo prisiliti nekog da pise ako nece, a izgleda da se ljudima bas ne da.
Ja sam pitanje o profesorima postavila iz jednog razloga - vecinom su nam zajednicki, uz njih se vezu anegdote, cesto zabavne zgode, pa sam se ponadala da ce kome pasti sto na pamet - neko davno sjecanje.
Ja nisam bila prezlocesta tako da i nemam nekih dozivljaja koji bi mogli zabaviti ljude.
Evo, npr. sjecam se Dujakovica koji je predavao tipss, prvi put u prvom srednje pita on mene - jesi li ti Hajdina sestra? Onda i ti sigurno sve znas - i da mi 5, kako onda tako do kraja 2. srednje, taj predmet nikad nisam ni otvorila niti znam o cemu se radi.

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Thu Nov 20, 2003 4:20 pm Post subject: profe itd

--------------------------------------------------------------------------------

dobro. mislis da ti vjerujem. vi zenske stvarno ne pazite sta ce te napisati. jao cak dvi godinea, aprofa

kad hoces evo jedne. na Idjinom satu sjede u zadnjoj klupi(nazolost obadva su mladi umrli) Savica Desic jnr. i Iso Kesic. pricaju na satu a Idjo dreknu:"Zadnja klupa van"! nato njih dvojca cape klupu i podjose vani. Idjo ih gleda u cudu i upita:"Sta vas dvojica radite"? pa rekli sre zadnja klupa van. ajd, ajd vrati to tamo i tisina. o tempora o mores.
mobi

Back to top


nela.
Guest





Posted: Thu Nov 20, 2003 9:01 pm Post subject: skolarci

--------------------------------------------------------------------------------

A da Peky otvori topic skolarci pa da se malo vratimo u te dane? Mobi srami se sta mi ne vjerujes, ima dosta zivih svjedoka (samo ne znam gdje su trenutno, tu negdje u okolici).
Bas si me nasmijao s klupom. Bolje nego dozetovo iskakanje kroz prozor. A kad je mene Damjanovic izbacivao s engleskog, a meni noga u gipsu do vrha. Nabacim mucenicki izraz na lice i polako krenem... covjeku proradila savjest - pa nemoj, pa ne treba, pa oatani, a ja ko fol - neka, neka, idem ja, prvo slomim nogu u skoli, pa me izbacuju...
zlica od opaka

Back to top


Peky



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 150

Posted: Fri Nov 21, 2003 8:51 am Post subject: LISTA CLANOVA .....

--------------------------------------------------------------------------------

Pa ne mozemo prisiliti nekog da pise ako nece, a izgleda da se ljudima bas ne da.

E , Nela , Nela . Bil' bila dobra , kao sto si ljuta , pa da mi objasnis koga to i tko to , prisiljava da pise . Neznam oko cega pravis dramu .

Kad smo kod Idze , znali smo ujutro ako bi ga imali prve satove ,poceti zjevati , u koga god pogleda ovaj zjevne , zaraza , nema druge , morao je i on zjevati . Ili pratiti pogledom , zamisljene muve , cjeli bi razred zvjerlao i trazio muvu , pa i on , dok mu nebi dosadilo i onda poznata njegova uzrecica " Aj daj cut , sut dole " .
Zimi , dok su se lozili sporeti u osnovnoj , natrpa se papira ili nekog otpada , sporet pocne da dimi i povraca dim , nastava se prekida , ucionica se vjetri , milina .
Bejki je iz Francuskog imao osiguranu dvojku , samo zbog njegovog famoznog " r " . Mi ostali smo se morali malo vise potruditi , da bi nam Milka dala prolaznu ocjenu .

Back to top


Nela.
Guest





Posted: Fri Nov 21, 2003 11:05 am Post subject: Paljevina na paljevinu

--------------------------------------------------------------------------------

Ja jesam dobra Peky, a to napisah jer si Cirusu napisao Paljevina a to mi ruzno zazvucalo. Never mind, to mi se samo ucinilo da se prepucavate.
A sad sam se sjetila jednog smijesnog dogadjaja, zima 6. sat, mrak u ucionici, iza vrata jedan skolarac ceka drugog sa koshom punim smeca i spuzvom natopljenom kredom, vrata se otvaraju, on dosljaku prvo opali samarcinu, nabije spuzvu, pa kosh na glavu. Svijetlo se pali, kosh se skida s glave, kad ono crven u licu (i inace je bio crven) Blitva Nikola, kasnije uvazeni direktor iste skole.
Anegdota nije iz mog razreda, ali istinita je, mozda je akter procita, pa se javi na nas forum.

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Fri Nov 21, 2003 3:13 pm Post subject: idjo

--------------------------------------------------------------------------------

da bi dokazali Idjinu rasijanost, dvojica fakina(necu spominjat imena)treci razred, prva klupa.
pored dva sina Idjo ima i cer i to prilicno zgodnu.
ova dvojica:"Idjo je...o ti cer", sapcu samo da on cuje. on ih gleda i rece:"Dobro, dobro, to cemo poslje , a sad slusaj vamo".Anjegov rodjeni sin sjedio je u zadnjoj klupi

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Fri Nov 21, 2003 3:21 pm Post subject: repeticije

--------------------------------------------------------------------------------

moja kuma i jos par kninjana na repeticijama iz matematike.
profa Idjo objasnjava li objasnjava. poslije pita a ovi bubaju. idjo iznerviran povisenim glasom rece:"Pa jeste li vi upce pazili sta ja govorim?"kad tamo iz kuhinje teta Anka dreknu:Budalo jedna nepismena sta vices na djecu! Sad ce teta Anka vama donjeti sok"

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Fri Nov 21, 2003 3:30 pm Post subject: crnjak

--------------------------------------------------------------------------------

sat knjizevnosti.
predaje Bjansi.prica, prica i da bi bilo upecatljivije rece:"Djeco imamo tli mogucnosti i pokaze ruku na kojoj ima dva prsta.
nije to bilo samo u mom razredu. pozdrav mom dobrom profi. nekad smo bili susjedi u Pirovcu, a u Bosketu je imao dobar vocnjak i vinograd.

Back to top


mobidik



Joined: 06 May 2003
Posts: 170

Posted: Fri Nov 21, 2003 3:48 pm Post subject: herbarij

--------------------------------------------------------------------------------

osmi razred. biologija. nastavnik Sime Karega.trebamo donjeti herbarij koji smo pravili tokom godine. Herbarij nosimo njemu za sto, on ga pregleda i pada ocjena.dolazi red na Drobca M.
RUKU ZAVLAČI POD KLUPU I VADI GRM PELINA ZAJEDNO SA ZEMLJOM KOJI JE UBRAO ISPRED ŠKOLE NA VELIKOM ODMORU.Šime zanjemio kao i mi iako nam je doslo da puknemo od smijeha. samo tko se smio nasmijati.stavi taj hrbarij na moj sto i dodjide , rece Sime.opali mu par samarcina iz sve snage , a onda ga uhvati za uvo. potezao ga je za uho tamo-vamo jedno dvadeset minuta. kad je ovaj poplavio od bolova i straha Sime ga pusti. uho mu je bilo svo zguljeno i u krvi.nije se nikom zalio. ipak je direktor nesto cuo, ali Simi nje falila ni dlaka sa glave.

znas Nela da je Dozet postao sudac , ali nije za ovaj forum.

Back to top


Kninjanin



Joined: 02 Mar 2003
Posts: 61

Posted: Fri Nov 21, 2003 11:57 pm Post subject: "Skok" sa prozora

--------------------------------------------------------------------------------

Sa prozora je "skocio" Bumba Bric tj. Peric Zeljko. Naime, htio je pobjeci sa sata, a kako je profesor (ne sjecam se koji ) ulazio na vrata tj. nije vise bilo vremena to redovno uraditi, on je izasao kroz prozor (misleci da je u razredu iz kojeg se to jednostavno moglo!!)
Kazu, a ne znam je li istina, da je Ruza Dizdar koja je imala nastavu u razredu ispod samo skriknula kad je on proletio
Srecom, slomio je samo ruku!

Mozda je skakao i Dozet, stariji ili mladji, ali za to ne znam. Znam samo za ovaj slucaj.

Back to top
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

sudac?

Post by Nela »

E moj Kninjanine, ako je on sudac, ja sam kraljica Engleske. Covjece, ocito je rijec o razlicitim osobama, a to sa sucem mi je sjelo...zakasljala sam se, skoro se udavih od kave. Uz duzno postovanje prema doticnom gospodinu, ali koliko je ucio, nije mogao dospjeti nigdje - to znaci u miliciju, vojsku ili slicno mjesto koje udomljuje ljencine. Ili je u starijim godinama dozivio naglo prosvijetljenje? Iz svog iskustva znam da sam kosa svijetli, a pamet bas i ne... :lol: :lol:
Kninjanin

:)

Post by Kninjanin »

Ih, da si ti kraljica Engleske al' bi nam bilo lijepo (a posebno ovim "podanicima" po Engleskoj i Australiji!! :) )
Inace, ne znam na kojeg Dozeta ti mislis, ali ja sam znao dva brata: jedan je bio sudac, a drugi milicajac!!! Milicajac je moja generacija, a sudac je nesto stariji. :)
Pa se ti misli, Vase Visocanstvo :wink:


PS.
Pardonisem tj. bio je jos jedan nilicajac Dozet tj. otac ove dvojice :roll: :wink:
Mozda je bilo jos milicije toga prezimena, ali im se izvinjavam jer ih nisam znao (ako ih je bilo!)
Nela
Posts: 108
Joined: Wed Jun 04, 2003 10:18 pm
Location: Gospic

provokacije

Post by Nela »

Da sam ja kraljica.... pa za pocetak bih uvela rezim:
- svi gradjani se moraju napiti bar jednom godisnje toliko da ih ujutro boli glava
- zabranila bih djeci citanje lektire i uvela kao obaveznu (po razredima) miki maus, komandant mark, alan ford, asterix
- obavezno dopusteno pusenje na svim mogucim mjestima ukljucujuci i bolnicke cekaonice
- lincovala bih sve politicare, vojnike i milicajce (ne bi oni meni majci...)
- ukinula bih sve bolesti i zakonom ih zabranila
....
za ostale prijedloge javite se sami - znaci sastav bi bio na temu "Da sam ja kraljica" a ne "Da je Nela kraljica"

- Kninjaninu sam odgovorila na pm i time doticnu temu stavila ad acta (dokazah mu istinitost svojih tvrdnji)

- p.s. pozdrav Cipi koji je uskrsnuo i uputa - ako se ne mozes prijaviti na forum da bi pisao, prijavi se kao Cipe. ili Cipe_ i napisi sta imas. Mico (koji ti jedini moze rijesiti problem je izgleda trenutno u Nedodjiji na odmoru. :wink:
Mico_

Krneta

Post by Mico_ »

Poznata uzrecica prof. Krenete: Ovo je preslo svaku granjicu, vrijeme je da okrenemo novu stranjicu.
Kninjanin

Kraljice, moj naklon :)

Post by Kninjanin »

Kraljice, moj naklon :)

Hm, nisi ti nissta dokazala :)
Samo si rekla da postoji vise istina!!! :wink:
Volio bih da se javi i Bumba Bric pa da kaze svoje! :)

Ali ipak sam ja nesto stariji, pa senilnost, pa ostalo... Ma vidimo to kod Mobija :wink: !!! (Sad ce me napasti!!!! :lol: )
Ti se, Vase Visocanstvo, ipak bolje sjecas... :(
(Tako ti je to, moj Mobi, ova djecurlija.... A ko moze s njima? :) )
nela.

javljanje

Post by nela. »

Nece on u takvo drustvo kao sto smo mi. Moj naklon Vase ostarjelo velicanstvo.
p.s. Da si ti kralj sto bi ti ucinio?
- ja bi za pocetak ukinula povijest (maltretiraju mi djecu s 1848., jest da je bila prije 1990,, ali... cak bi se i Peky slozio sa mnom da je ipak predavno)
- pita me neki dan sin o ljudevitu gaju (namjerno iz protesta pisem malim slovima) i 1848. a ja mu kazem: Sjecam se kao dan danas, rekla sam mu: Ljudevite, stari moj, ja sam vec stara da ti dijelim savjete, ali ta knjizica sto je pises mogla bi imati kraci naslov da djeca popamte za 150g. Ali da, nece on da slusa. Zvuci vam poznato? :wink:
p.s. dijete me skoro gadjalo knjigom.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

AMARCORD

Post by Petar-Peky Bukarica »

Kad vidim ove danasnje pedagoge dodje mi muka , sta je ovo , cemu ovo vodi . Nema tu niti "P" od pedagogije . Kad se samo sjetim nasih dragih i dobrih ( svaka im mast ) , Shime , Kutle , Prijica , Aralice ... .
Milina je bilo kad ti Shime zalausi ( bar jednu ) ili Kutle zabije "spicoku" pozadi , Prika prisviri trokutom po glavi ili Aralica uvati za "bafe" , pa da vidi Nurejev , sta je izvlacenje na vrhovima prstiju .
Ovi ovdje , ako ga ucitelj pogleda ispod oka , odma zovu direktora , sazivaju komisiju a ne rjetko i miliciju . E , da mi je da mi moj razrednik
( Shime ) jos jednu zalausi , platio bi u dolarima , pa nek ide sve u ... .
cipe

Post by cipe »

Ma niko o sex-u u skoli a bilo je i toga.
U osnovnoj skoli najvise sam volio zimu i drugu smjenu, zasto ?
Zato sto se rano smaraci i onda bi mi na pauzi gasili svijetlo i drpali zenske.
To mi je davalo ono malo volje za skolom.
Ja sam imao jednu rezervisanu posto ostale vecinom jos nisu ni imale ni s od sisa.
Tako je to trajalo svaki dan svake zime, ona se kao bunila al se nije nikom zalila , znaci kao fol se "bunila".
I tako zavrsi osnovna skola, ova odseli iz knina.
Proslo prilicno godina , jednog dana ja u piceriji , kad ona sjedi za stolom ???
Ajmeeeeeeeeeee brukeeeeeee , ja u crnu zemlju da propadnem, bolje znam njene sise nego ona sama.
Eksiram pice i bjeziiiiiiiin !
:D
Guest

Post by Guest »

kad smo vec kod skole, ne znam jel neko spomenuo sefa(sina sudije za prekrsaje savica) inace profesora u gimnaziji.
Posto je bio kleptoman svaki dan bi onim piskavim glasom upitao ima li ko hemijsku ?
Kad bi upisao sat stavio bi je u dzep, a normalno niko se nije smijo buniti. Glavna fora mu je bila da zada test i onda kaze :"ako se ko digne dobice ovoliku jedinicinu "i odmjeri rukom jedno po metra, nakon cega bi izasao iz razreda i preturao dzepove jaketa objesenih ispred razreda.
Sjecam ga se takodje sa izvidjacima nekih 80-tih godina na Ohridu kad je "ladno" u kantini jedan tanjir stavio ispod tacne a drugi na tacnu, tako da je platio samo gornji.
Te godine je i naucio da pliva, i to samo ledjno , medjutim samo nakon par dana toliko je daleko plivao da se jedva vidio.
Jednog dana nas nekoliko iznajmimo camac i vidimo jedno kilometar od obale neko pliva prema nama , mi mu pridjemo camcem a on onako balav puse i pliva u "rikverc", i taman zamane rukama i pukne glavom u camac, toliko se prepao, nije mu bilo jasno u sta je mogao da uradi glavom na sred jezera da je potuno nekoliko metara, ja sam mislio da ce do dna, onda je isplivao onako pasjim stilom i kaze
"sta vi tu radite"?
Nakon cega se od smijanja skoro i mi nismo podavili, cak nije prihvatio ni da ga povezemo nazad do obale , vjerovatno kako se umorio, mislio da ce mu nizbrdo do obale biti lakse.
nela.

profesor

Post by nela. »

Moram priznati da sam zbunjena, nikad cula za tog profesora, mozda stvarno moram poceti uzimati antisklerin, ali prosvijetli staru zenu pa mi reci sta je taj predavao.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

ZA NELU !

Post by Petar-Peky Bukarica »

Za momka znam , cacu mu znam iz vidjenja i po prici , nisam
bas siguran , mislim da nismo bili " face to face " , a sto se tice
" shefove " skole i predavanja , neznam nista .
Vjerovatno ce to neko potvrditi ili demantirati .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

O SHEFU !!!!!

Post by Petar-Peky Bukarica »

Cipe , obrazlozi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nemoj mi Nelu sekirati i dovoditi u nedoumicu .
Jesi razumio ti mene !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Post Reply