PREZIMENA - IMENA - NADIMCI

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREZIMENA - IMENA - NADIMCI

Post by Petar-Peky Bukarica »

Nadam se da mi Pero B. Popovic nece zamjeriti sto se koristim
djelom njegovog teksta iz clanka objavljenog u " Pravi odgovor " .
Pa kaze :
U nasem Starom Kraju , tamo podno visova Dinare , Kozjaka ,
Velebita i Promine , pored raznoraznih cudesa , postojalo je i
naizgled , mnogo neobicnih prezimena .
Nikada , do sada , nisam o tome bas prekovise razmisljao , ali mi
sad , sto bi se reklo , neki vrag ne da mira ...
Svako od tih prezimena , u najmanju ruku , zasluzuje posebnu ,
makar lokal patriotsku etnografsku studiju , ali ja nemam namjeru da ,
bar sad - zasad , mijenjam profesiju .
A , sva ta cudnovata prezimena imaju manje - vise logicno objasnjenje .
Na primjer , u nekom siromasnom zaseoku u onom nasem toplom
kamenjaru , u zeman su , kazu , momci - kad bi krenuli kod cura
na prelo - skidali slaninu sa suvita i njome mazali bradu , nebi li se
medju svijetom vidjelo sta se tu ima .
I , malo - malo , postase Mazibrade . Imas , opet , one sto su se , vele ,
stidjeli i povazdan medju curama gledali u zemlju , te oni postadose ,
Bezbradice ...
Neki su , opet , bili brzi i ka Tice !
Neko ce pomisliti da izventavam i karikiram , ali je to ziva istina .
Uostalom , ne treba tu puno pameti da se skonta kako je nastalo prezime
Krivosija , ili , uzmimo , Govorusa . ( Pa , recite , pravo !? )
Po sljedu te logike , ne bi trebalo ni , prezimena poput onih :
Krpan , Dronjak , Kukolj ili , recimo , Sakan , Koscica , Drobac , Kukavica , Debelica ...
U opisna spadaju i ona " umiljata " : Milak , Dragojlo , Dragas , Radan ,
Blazic , Milic , Dragic , ali i " okusnih " : Grkinjic , Sladic , Sladakovic ,
pa i ona " divlja " : Grubor , Degenek , Grubanic ...
Imas i onih " kosmatih " kao sto su : Runjajic ili Cupkovic , onda
" stablastih " : Jablan , Bukva , Lipovina , Sljivar ; pa " nizeg rastinja " :
Simpraga , Draca , Gloginja , Grmusa .
Neko ce se , opet , prisjetiti cijelog zooloskog vrta : Guska , Cuk ,
Kornjaca , Orlovic , Vrankovic , Gavranovic i tako dalje .
Sa prefiksom Vuk - imas ih koliko ti srce hoce , a tu su i ona " za po kuci " : Kutlaca , Bukarica , Kantar , Torbica ...
Da i ne govorim o onim malo dalje , koja odredjuju svu nasu sudbinu :
Nedoklan , Zaklan ...
I , da ne duzim dalje mogao bih nabrajati do ujutro . ( I , evo , sad kad pomenuh jutro , odmah mi pade na um prezima Zlojutro ...)
Dakle , telefonski imenik naseg Zavicaja bio je krcat tim cudnovatim prezimenima .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

NADIMAK

Post by Petar-Peky Bukarica »

Konta - Jovan , Misho - Milan , Colja - Milojko , Braco - Gojko ,
Ogi - Tomislav , Bambo - Branko , Majkica - Boro , Chicha - Goran ,
Micko - Milorad , Cibici ( Maci i Kerilo ) - Branko i Ranko , Shike - Mirko ,
Palacinka - Nives , Doke - Dojcin , Vele - Velimir , Ozega - Goran i Milan ,
Peco - Predrag , Djole - Djuro , Vrana - Nenad , Brick - Boris , Dule -
Dusan , Kico ili Tref - Hrvoja , Tiho - Tihomir , Zota - Zarko , Cale - Zarko , Cura - Branko , Shapka - Blagoja , Zvone - Zvonko , Mima -Mirjana , Jugo - Jugoslav , Div - Slobodan , Mefo - Joso , Shtruco ili
Djoko - Djordje , Chule - Petar i Nedjeljko ............................................
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Cuveni su Sinobadski:
Kuja, Ledja,Cale, Turpija, Ruza,Don, Z... Ko se sjeti jos neka nadopuni.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

NADIMAK

Post by Petar-Peky Bukarica »

Nabrojao sam nadimke onih ljudi kojima sam znao
i pravo ime , npr :
Mute - Nikica , Prcho - Nikica i Mirko , Stari ili Mario - Drago ,
Civko - Slavko , Zele - Goran , Kaul - Slavko , Boco - Slobodan ,
Mica - Mirjana , Mica - Milica ...
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Naj smjesniji nadimak koji sam cuo u Kninu bio je
"TETKINO PAMETNO MAGARE". Nadimak je nosio (mozda jos uvjek nosi)jedan nas sugradjanin po prezimenu Bakmaz. Stanovao je u "strani". odnosno na tvrdjavi. Neznam dali je u rodu sa Cibicima. Covjek vrlo avanturistickog duh, pilot po zanimanju. Kada uhvatim malo vremena napisacu njegovu vrlo interesantnu zivotnu pricu koju sam cuo dijelom iz njegovih usta a dijelom od njegovih prijatelja.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREZIMENA

Post by Petar-Peky Bukarica »

VUKobrad , TraziVUK , VUKcevic , VUCKOvic , JEJINA , SUBOTic ,
TRAVICA , MEDic , RADic , GOVORusa , MLINARevic , MAGLIca ,
DUBajic , DurBABA , LUKic , SMUDJa , JELIC , JELOVINA , PETOjevic ,
NOVAKovic , RADJENovic , BATic , POZAR , TRESKAvica , ZIVkovic ,
UJAKovic , NIKOlic , KOTUR , MILIc .
Eto nekih , sto sam se sjetio , zanimljivih prezimena , sa zanimljivim
korjenom u prezimenu .
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

DRPA je interesantno prezime takodjer. Od pticijeg roda imamo sljedeca prezimena ( i ona koja vuku korijen iz pticijeg svijeta):Kukavica ,Cuk ,Gavran, Rodic, Batak (dio kokosi hahaha), Tica, Drozga ako se sjetim jos, dopunicu.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREZIMENA !

Post by Petar-Peky Bukarica »

BISERko , POKRAJac , GRUBac , MEDakovic , LONCAR , BURNAc ,
LOSic , DOBRIc , STOJANovic , VUKojevic .
zoran2

Post by zoran2 »

cirus232 wrote:Cuveni su Sinobadski:
Kuja, Ledja,Cale, Turpija, Ruza,Don, Z... Ko se sjeti jos neka nadopuni.
Druc, Hadz,Pikuca, Klas,Sidza, Ale,Kuruz, Tamba,Cukre,Stozina,
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

nadimci

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

braca Dalton
Ivica Barisic-crnogorac, Ivica Maric-siz, Slavko Krvavica-gare,Predrag Mijakovac-buco,Bogosav Mircetic-panco,Josip Barisic-kiki, Ante Grgic-sila,Ramiz Gubeljic-ramo,Damir Skrijelj-skulj, Igor Kmetic-truba, Predrag Stanojevic-kape, Nikola Durmisevic-crni, Nikisa Djujic-ture, Ilija Petkovic-kuso, Stevan Bjegovic-cevo, Milan Likovnik-kurc, Radomir Vukcevic-vucko,Eugen Maglica-cuco, Zdravko Anic-uman, Ivan Simic-dusan, Nikola Stojanovski Jelic-dugi, Ivan Anic-kokica, Hrvoje Maric-kijo, Predrag Bilbija-car, Milorad Stanic-miro, Tode Sesa-cirka, Ante Barisic-mufa, Tomislav Madjar-bale, Uzeiri Stef-mufte, Dusan Colakovic-magarac, Stevan Biserko-stiv, Ante Katalinic-bucko, Petar Mijakovac-ciro, Kalat Zeljko-musle, Mirko Maric-bato, Veljko Grcic-veki, Brane Raskovic-papan, Mihajlo Kerestes-zagreb, Zdravko Jakovljevic-dragec, Jovan Prijic-njole, Jaramaz Bogdan-lolo, Jovica Ceko-djimi, Sinobad Branko-ban, Zoran Maric-cuki, Maglov Momir-karpov, ............................................... :?:

SA Skuljem IMA ISTINITA BAZA S CAJKANOM.
Naime 80-tih godina uhvati ti cajkan na Gasparevica mostu Skulja na motoru.Gleda mu papire i u jednom trenu upita:"Ime cace?" Ime Skuljevog oca je Ahmet.Skulj ti njemu promrmrlja:"Ahmetskrijelj" (ovako u komadu kako sam napisa).Pogleda ga cajkan i nervozno mu rece:"Ne pitam te MARKU MOTORA vec ime cace". :oops: :cry: :wink:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

Trooly



Joined: 05 Jun 2006
Posts: 6
Location: New Now
Posted: Wed Jun 07, 2006 9:11 pm Post subject: Nadimci

--------------------------------------------------------------------------------

. Ja opet .
Danas sam cijeli dan pregledavao slike koje su postavljene i zakljucio da se moram i ijekavicarski vratiti u nas kraj. Ne zamjerite zemljaci na transformaciji jezika , ali stvarno zivot nosi i donosi .... nesto sto se zove samo zivot.
Evo mene da pocnem sa vaznim nam nadimcima znamenitog grada Knina. Kao klinac sam cuo pricu kako je tata od Damira Mijakovca dobio nadimak Tacka. Naravno radi se o jednom i jedinom originalnom liku naseg grada Tacki . Bio je SLET famozni u cast DRUGA TITA na dinarinom stadionu i naravno neko je morao biti tacka na slovu I i zapalo njega. Damir je preuzeo nadimak ali stari je bio nenadje..v u svemu. (Damire ne ljuti se ). Inace Damir je jedini nadimak mogao dobiti po KIKI bombonima , ali spasio ga cale . (ja mu dodjem ko glavni svjedok iz klupe od prvog osnovne, kad je mlatio samo kiki bombone i bolio ga k. za svima).
E sad kad smo otvorili pricu mogu ja. Mene je nazvao Pleya( Sinisa Vejnovic), Trola u neko doba petog osnovne kad smo poceli svi uciti engleski i njemu su svakakve gluparije padale na pamet i ja se tako krstio u Trolu . Kasnijim obrazovanjem smo otkrili da to znaci neka poluga koja spaja tramvaj sa zicama za struju. Pokojnog Borisa Markosa je nazvao isti Pleya , Ming a mi uljepsali u Mingo. Naravno Mingo i ja smo mu vratili i njega krstili u Pleya. (jedinu recenicu koju je tad izgovarao do ko zna kog razreda je bila Aj plej fudbol) . Jazo (Damir Gubelic) je dobio nadimak jer je navijao za Partizan a nama je to bilo (Zvjezdasima) odvratno i nazvali ga jazavac zbog pruga. Igora Kmetica , Truba je nazvao Goran Knezevic , a zauzvrat smo njega nazvali Truba i ja , Kuki jer je bio toliko mrsav da su samo se kukovi vidjeli ,(Bijafra). Najubjedljiviji je lik bio u nasem zivotu (od moje generacije) Darko Dondur. Taj je bio zdravo seljacki jak (bez zeze) . Bobo Djurica i ja ga nazvasmo Traktor. E toliko nas je taj mlatio da je to preslo u patologiju ili jos gore u zavisnost. Ovaj nas je ubijao od batina , a mi umirali od smija.Sjetm se sad ( a smijem se ko lud) kako nas udara i govori "ti to nemeš, ti to nemeš", u smislu da ga ne zovemo Traktor. (LOL).
Ajte sad vi, ja bi do sutra mogao.
Nada Markic-Sucur
Posts: 55
Joined: Mon Feb 20, 2006 12:42 am
Location: split

Post by Nada Markic-Sucur »

Pleya, Pleya - Lokosi, Pleya, Pleya - Lokosi...
Jeeeeeeeee...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Trooly

Post by Trooly »

Mišo Bjelotomić , zvani Piški. Taj je bio lik za sve sportove lupanje noga u dupe i fuljanje slija na poklape . Ekstra lik. Kad nas je mlatio oko zgrade ćapi te rukama za ramena i trči u krug i lupa te koljenima u guzicu , tj trticu , tako da ti nikad na pamet ne padne ništa loše . Uf , bemti kad samo sjetim i njegovog maltretiranja s Bijelim Dugmetom kad je kupio gramofon i pilaj li ga pilaj. Tn tn tn ,jesil mala ljubila bosancaaaaaaaaaaaaa, tn tn tn , pa obori majci. Inače nadimak je stigao iz Pleyine mašte s tim da je taj nadimak bio pogrdnog ili debilnog karaktera pa smo svi fasovali po tikvi kad se tako obratismo dotičnom,(obično sa rastojanja gdje nas ne uspije ni kamenom pogoditi) :lol:
bojanka

Post by bojanka »

Gambiroza
Vjeko

Post by Vjeko »

Vjeko Schleimer,Kreso Campre , Mile Jarac ,Sime ,Zigo , Greta Grofica ,
Nikica Mute ,Mario Drago .
Post Reply