AHA

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Locked
HM...HM...

AHA

Post by HM...HM... »

HELLO, baš me zanima hoću li osvanuti u istoj ekipi s vama jer vas čitam mjesecima, a ljenost me sprječava da se javim. Budite mi i dalje živi i zdravi i veseli (uvek pevaj, uvek smej, celi svet raduje) i malo manje nostalgični. Drugi put malo opširnije, sad radim pa idem kući. Aj živili!
cipe

Post by cipe »

:shock:
Ovu slicicu cesto stavljam, jer mi je najkrvavija, podsjeca me u mojoj masti na Lazu Licinu kad bi mu ja ispricao u ono vrijeme, kako se zivi i sta se radi u Amsterdamu.
Pade mi na pamet da spomenem zasto ja dolazim ovdje i to cu onako spontano posto je Peky dao dozvolu da se ne moramo striktno pridrzavati teme.
Posto zivimo gdje zivimo i kako zivimo silom prilika odvojeni jedni od drugih a svesno ili nesvjesno bili vezani svi zajedno na bezbroj nacina.
Ponekad mi padne napamet neko koga sam samo iz vidjenja znao pa mi i on sad fali, cini mi se kad bi (toga nekoga koga se sjecam samo po liku) vidio ,kao da bi vidio nekog rodjenog , a da ne spominjem :prijatelje, komsije, skolske drugove, profesore i one drugi do kojih mi je narocito stalo, i neobicno mi fale !
Svi mi imamo prijatelje nove ,u novim sredinama, kupujemo kuce radimo ali nikad necemo biti u potpunosti sretni i uvijek ce nesto da nam fali.
Neko ce reci pa svima nesto fali !
Ono sto smo mi izgubili i sto nama fali to bas i nije toliko cesta falinga, Sad shvacam i Djokicu kojem fali panonsko more i sta on rece, "ukradu ljudi ovo ukradu ono al meni su ukrali more", tjesi se sa dunavom al nije to to!
Tako se i mi tijesimo sa raznim kanadama, amerikama, australijama al ce uvijek jedan obican vrabac vise da nam znaci nego jedan kengur , beli medved, il mravojed.
Ja sam u mojoj basti imao neku rijetku pticu englesku, dosao neki englez i odusevio se kad ju je vidio?
Medjutim pojavi se kod mene jedna druga ptica koja nije tako ni rijetka ni neobicna, sjenica , za njom se pojavi crvendac , kos i grlica. (ko da se se dogovorile sve odjednom)
Mojoj sreci nije bilo kraja!
Odkad su one dosle kod mene ,cisto sijedim u basti i gledam ih.
Prisjetim se: zracne puske,pracke, brzice, smrdljive rijecice, bunkera, tvrdjave i svih lokacija gdje smo ih ubijali.
Ne znam sta bi sad neko trebao da mi da ,da bih ih ubio, i sad me pece savjest za tim jadnim malim pticama kojima smo iz cistog hira , dijecijeg nestasluka a i iz neznanja uskracivali pravo na zivot, pravo da uzivaju u kninskom suncu , letu ,slobodi i carobnoj prirodi !
Ovo je jedini nacin da se ispricam sa knjinjanima, jel jedino sa njima se moze pricati o necemu sto drugi ne razumiju, o nekim malim stvarima koje zivot znace !
Nadao sam se da ce ova galerija da postane mjesto skupljanja Knjinjana
dje bi se uz "gegin burek, 505 sa crtom i lacinim gustim sa slagom "malo caskalo, druzilo, zajebavalo ,medjutim stvari bas ne idu takvim tokom kako sam ja mislio.
Malo je novih ljudi , mnogi se ne javljaju a mislim da je jedan od razloga sto sve sto se napise ostaje ovdje trajno a mnogi su samokriticni pa kad nesto napisu nakon nekog vremena cini im se nedovoljno dobro ili bi nesto da preprave , dopune ,izbace a to je nemoguce.
Ja kad ovdje dolazim ,ne dolazim sa nekom striktnom temom ni sa nekim rukopisom kojeg sam unapred pripremio, tako da to sto napisem nije ni priblizno dobro ,ni gramaticki ni koncepcijski a tako je svima.
Pa mislim da ne bi lose bilo kada bi postojalo nesto kao diskusije gdje bi se teme mjenjale, nove ostajale a stare se negdje lagerovale, mogle naknadno da se koriguju ,dopunjuju , uljepsavaju i stilski i gramaticki.
Mislim da je to jedan od problema ove galerije.
Ljudi su dosta samokriticni, evo ja sam nedavno bio na operaciji nosa, presadjivanju kose, stalno bildujem, stavio sam novu protezu, (stara mi sluzi samo kad jedem janjetinu jel su zubi osteceni ,onako nekako reckavi pa sa njima mogu i kosti da jedem)
Normalno salim se, al koliko god covjek brine o izgledu brine jos vise o rijeci, i mislim da oko toga se vrti problem ove galerije i tu bi trebalo nekako iznaci neko rijesenje!
Volio bi kad bi ovo bila tema naseg razgovora buduceg da se cuje i vase misljenje, jel nista nije savrseno pa ni galerija i uvijek postoji bolje !
pozdrav svim knjinjanima a zna se poseban Neli jel samo je ona mogla da pronadje mene na slici iz vrtica !
ps.
Kad sam vec kod vrtica padne mi nesto na pamet.
Kad sam se ja rodio a to je bilo prije 32 godine
i(120 mijeseci !!!)
Mater mi nije imala mljeka, pa me je hranila Kablar Seka( muz Gliso,) (poslje je teta Seka bila moja uciteljica u osnovnoj skoli)
Cesto sam se salio da sam jedan od rijetki koji je posao svoju uciteljicu al niko mi nije vjerovao.
Ona je dobila sina u isto vrijeme kad i moja mater.
Medjutim ,Boro Kablar njen sin ne znam gdje je sad mislim da je u Americi mora da je prvi posao( a meni sta ostane)
On ima dva metra i stodvaest kila, a ja upola manje.
Stvarno nije fer mogao sam sada biti pravi coek ! :D
Guest

Post by Guest »

:shock:
Da bi me bolje shvatili ili da bi potvrdio ono sto sam rekao citirao bi Vuka Stefanovica Karadzica iz novog zavjeta. Tu se on zali na svoje pisanje i kaze kako bi mnogo toga promijenio.
Pomislim nekad da je Isus bio u pravu jedini njegov zapis bio je na pjesku, a opet ne mogu da prezalim smrt Dostojevskog i ne mogu da prezalim sta nije jos nesto napisao.
Evo tog citata.
Svaka stampana kritika na ovaj prevod moj bice mi vrlo mila i gdje mi se dokaze da sam pogrijesio gledacu u napredak da se popravim.
JA BI SAD VEC GDJESTO DRUGACIJE KAZAO A KAMO LI KAD CUJEM STA DRUGI O POSLU MOME MISLE I DOK SAM O NJEMU JOS VISE PROMISLIM!
Kad bi on nesto mjenjao, pa sta je onda s nama ?
To je razlog zbog kojeg se ljudi nedovoljno javljaju, da ne spominjem da se mogu ponavljati isti dogadjaji razlicito opisani npr zbog razlicitog raspolozenja , nostalgije ili ne znam sta sve moze biti razlog. Toliko o tome.
Kad sam vec gore spomenuo uciteljicu Seku Kablar jos bi nesto ispricao u vezi nje , mene i mogo skolovanja.
Nije bilo dana da me ona nije slala u Balkan da joj kupim sendvic od prsuta.
To sam najvise volio i to osjecao kao neku posebnu privilegiju, prvo dok su drugi sjedili u skoli ja sam nastojao sto vise da rastegnem moju setnju po sendvic.
U Balkanu je radila "maca" kako su je zvali ili zizijeva mater, a posto smo ja zizi bili dobri prijatelji tako mi je teta maca uvijek nakrkala duplo vise prsuta u sendvic nego bi normalno stavila da je neko drugi u pitanju. Takodje nisam cekao dugo na red ,nego bi mi odma napravila sendvic a ja bi to vreme poslje nadoknadio sjedeci u parku i vadeci onaj visak prsuta !
tako da sam i ja svaki dan imao za dorucak prsut( samo bez kruva)
Tako ispade da ne samo sto me moja uciteljica odgojila na sisi, vec me i dalje nastavila hraniti prsutom, a i znanjem.
Posto djak nikad nije pametniji od ucitelja ja mislim da je ona to znala
al bez obzira godinama nikad nije poslala nekog drugog po sendvic.
AAAAAA brukeeeeeeee !
Opet pomislim pa to bi svako napravio da je bio na mom mjestu,
kninski prsut je ko droga, a ja sam se bio navukao ......
:D
HM HM

AHA

Post by HM HM »

Uzgred, Sekin Boro je u Italiji-zubar. Nije ni pršut ka šta je nekad bio. Nema više prasića domaćih, krava i sl. živine. A i vino se tu i tamo nadje tek u privatnim seoskim kućicama...
Ma Cipe, koje si ti godište???? Šta je Boro išao godinu ranije u školu. A Seka je bila svjetska žena, moraš priznati. Najprije bi najela Boru a tebi koliko ostane, zato i jesi ostao metar i žilet. Šta se buniš, dobro ti je i tolko ostalo. :o
Guest

Post by Guest »

Pa koje cu biti godiste ako smo, isto mljeko posali ! A Boru poznas.
Moras priznati da je Bora malo vise povuka.
Nego za Pekija , nasao sam sliku bukija, pasa pokojnog Save Desica
Taj pas iako star i sjed ali sretao se i po Raskovicima, Golubicu, gjde sve nije isao u kurvanje.
Poslacu ti je kad uvatim vremena, i kad se prisjestim kako se ono salju slike, zadnje sam ti davno slao pa sam zaboravio, moracu malu ubaciti u posao !
Pozdrav ! :shock:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PAZI VAMO !

Post by Petar-Peky Bukarica »

Tekstovi sa ovoga topica premjesteni su na topic " PRICAM TI PRICU " !
Locked