knin na netu

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

sredina,krka

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

gospodine kume Ciruse pa pogodili ste vi na kojem je to potezu bilo,samo ste mi malo predudugacki(salim se).sredina kao sto joj i sama rijec kaze nalazila se na sredini bistre krke i to tacno na dnu magareceg zida s ove strane i skalica kako Peki rece na drugoj strani.ujedno je tu bilo i pojilo za konje.naime tada je krka bila tako cista i bistra da se u duzini jedno dvjesto metara sredina bijelila kao snijeg.ustvari bio je to fini sitni pijesak i przina puna skoljki(naravno sitnih)kako bi se ljeti nivo spustio tu si krku mogao pregaziti.znam i sad kad sa zenom setam nasipom zastati i s nekim pomjesanim osjecajima gledati u to mjesto. onda pogled odluta na Francuski dio jer se odatle najbolje vidi ,kao i onaj otvor povise Marunuse na Turskom dijelu.odluta ja ali sto se moze :idea: :(
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

E moj kume vidim da i tebe muce zubi (vremena) pa si ubacio ovaj odgovor pod pogresan post( trebao je biti pod "skoljke u Krki"). Nije da brojim ali ti je ovo vec drugi put, sto potvrdjuje moju tvrdnju da su zubi u pitanju. Nisi mi odgovorio kako je Kurc.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

SKALINE

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mr. Mobidik na tvoje pitanje o "Kaliforniji" vec ti je
odgovorio mr. Milemande,samo si to predvidio.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Odgovori

Post by Petar-Peky Bukarica »

Za mr. Milemande-
Pitaj tog do sebe kad smo isli sa ekipom iz Dubrovnika u Solaris,
on ostane u Sibeniku a ja odem pjeske za Knin.
Komesar je zna reci da nije bilo njega i borbe da bi mi sada vukli
slepere po Rajni.Jedne prilike smo bili u Mostaru i veceravali u nekom
restoranu,kad ulazi Komesar u svom elementu.Dodje do nas,tu smo se malo zezali i on uzme komad kruha umoci u tanjir i ode dalje drzati predavanje.Narucimo mu veceru i litar vina ali on to nije ni taka jer
se to nije slagalo sa njegovim nacinom zivota,da sjedi za stolom i jede.
I dalje je isao od stola do stola i sluzio se po svojoj volji,pravi Svedjanin.
A konobar koji je najbrze izvlacio novcanik iz dzepa se zvao Dzeri,
inace je bio konobar po vozovima.Nikad mu nisi znao jeli pjan ili
opicen mokrom krpom.
Sto se tice Nove godine,daleko je bila bolja ona u Dokinoj supi.
Ugalj slozen u jednu stranu,drva u drugu i na njima napravljen lezaj,
puna kartonska kutija sa sendvicima i normalno cuga.
Sava je ujutro izgledao kao Alija Sirotanovic,zaspa i uvalio glavu u
ugalj.Cini mi se da je Kole (Rajko) zauzo "oblejacki krevet".
Sa gospodinom,za kojeg se raspitujes bio sam jucer.Vozi gradski
autobus,muci muku sa penzionerima i skolarcima.Inace je dobro,
prenjecu mu pozdrave.
Malo po malo,svi otkrivate svoj identitet,tako da izgleda necu jedini ja
igrati otvorenih karata.
milemande

Post by milemande »

Za Mr.Peky ,kaze stari da se ne sjeca bas najbolje,kaze posto si tolko prepjesacio to ti se "urezalo" u pamcenje,a pita sjecas li se "RUSKOG KOLTA" na Dokinom rodjendanu i da nabrojis sastojke.
Za Mr.Mobi dik : 'ko je bio najbolji basista u bendu "MOBI DIK".
Milorad-Micko Dujmovic
Posts: 322
Joined: Tue May 06, 2003 2:26 pm

basista u mobi diku

Post by Milorad-Micko Dujmovic »

milemande posto je bio samo jedan onda to mora da je bila moja malenkost.kad spominjes Pekijevo pjesacenje pjesacio je on i zbog mobidika.naime znali smo ostaviti instrumente u mjestu gdje bi svirali, a u knin pjeske.jednom smo ti u lici cekalu vlak i dok su ostali dremuckali do jutra ja dohvatio timpan, a Peki dobos i udri do jutra.dali se peki upce sjecas tih zgoda i gdje je to bilo? :?: :P
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

REKLAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Post by Petar-Peky Bukarica »

Evo , za Kninjane a i malo sire , jedna ugodna vijest .
Iz vrlo povjerljivih izvora ( KGB ) sam saznao da ce
"KNINSKI RJECNIK" biti objavljen kao knjiga , sa
zanimljivim koricama a tekstove ste vjerujem vec
sretali na Internetu .
Sve ostale podatke u vezi te knjige naci ce te na
" KNINSKOM RJECNIKU " za par dana ili na adresi :
PUKI - oprosti@hotmail.com
NINE - mirnine@hotmail.com
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

KNIN NA NETU

Post by Petar-Peky Bukarica »

Nadam se da mi Igor nece zamjeriti sto ovaj tekst iz "PRAVOG ODGOVORA" prenosim na Forum Galerije .


TOPLI POGLED U PROSLOST




Koliko god vrijedno kao podsjetnik na korijene odakle su mnogi potekli, toliko je zahvalno i kao etnološko antropološko štivo koje na simbolican i prefinjen nacin oslikava i otkriva mentalitet i manire podinarskog covjeka




Piše Igor Coko






Nekada davno, u selima Dalmatinske zagore, djedovi i bake bi unucima i djeci, sjedeci kraj vatre, zagrnuti biljcima, pricali price i prenosili drevne obicaje, koje su pak, i njima samima prenosili njihovi preci. Ili bi pricali o mladim danima i o tome kako su se i uz koje pjesme zabavljali po prelima. Prica bi se širila s koljena na koljeno, prkoseci modernizaciji i nekim novim obicajima koji su stare, tradicionalne bacile u zapecak, zakljucali u stari drveni kovceg. I dok je god bilo živih ljudi u tim selima drevna tradicija i obicaji su živjeli, makar kroz pricu. A onda je naprasno nestalo života i sela su se našla na samrti. Ko zna šta bi bilo sa svom tom drevnom zaostavštinom i predanjima da se na kraju, nije pojavio internet, a sa njim i nova, egzoticna mogucnost oživljavanja necega što je u fizickom obliku ako ne odavno mrtvo, onda makar u samrtnom hropcu. Sela Dalmatinske zagore danas možda više ne žive svoj fizicki život, ali njihov duh živi na internetu, u vidu onlajn prezentacija. U smislu, “kad može Njujork imati svoj sajt, zašto ne bi mogla i na primjer, Polaca”, domišljati kompjuterski frikovi, daleko od doma svog, spasili su sopstveni zavicaj, a sa njim i dobar dio duhovnog bogatstva pomenutog prostora. I dali im sasvim novu dimenziju.


Danas na internetu postoje prezentacije velikog broja sela iz Hrvatske i BiH u kojima više ne stanuje autohtono stanovništvo. Koliko god vrijedno kao podsjetnik na korijene, toliko je pomenuto štivo zahvalno i kao etnološko antropološka gradja koja na prefinjen nacin oslikava i otkriva mentalitet i manire.


Autor sajta o selu Golubic za svoju rodnu grudu kaže: “Dobro došli u najljepše i najbogatije selo kninske krajine koje je prije rata i egzodusa srpskog naroda, bilo poznato po izvozu cudnovatog povrca u svijet, zvanog kapulica”.


Ako ste pak žena, tj. djevojka ili cura, autor vam predlaže da izbjegavate udaju u ovo pitomo dalmatinsko selo, jer cete imati svakodnevnu zanimaciju, od kopanja kanala, okopavanja kukuruza, kopanja vinograda, kupljenja loze, podabiranja ili šta vec i sve to u skladu sa godišnjim dobima. Zimi cete naravno ici u “stranu” (brdo) po drva a osnovno prevozno sredstvo bice vam, magarac.


Na sajtu možete saznati kako su nekada izgledala prela, gdje se moglo izlaziti, kako je bilo kupati se na tamošnjem jezeru ili pak kakvi su sve problemi nastajali kad bi navodnjavanje došlo u pitanje. Pored ostalog, tu je i pregled prezimena i familija koja poticu iz ovog sela.




Strmicko gostoprimstvo




Kao što stara izreka kaže da “svaki Cigo svoga konja hvali”, tako ce svako za svoje selo reci da je baš njegovo “najljepše na svijetu”.


Taj epitet važi i za selo Strmicu, “jedno malo i mirno selo iz sna...” kako kaže autor sajta, skromno dodajuci: “Najljepše selo u Dalmaciji, ali ne samo zato što je moje, nego zato što je Strmica jedan san”.


Na sajtu ovoga sela saznacete da je ime sela nastalo iz korijena rijeci “strm”, zato što je smješteno izmedju dvije strme planine, Orlovice i Derala, baš u ravnici pitome rjeke Butižnice. “Ravnica je plodna, a ljudi su vredni i obradjuju svaku stopu zemlje, kvase svaki kumpjer, svaku mrkvicu i svaki cvijet....”, romanticno navodi autor sajta i pitoreskno dodaje:


“Vode ima na svakom koraku: Butižnica, Mracaj, Bošnjakusa i puno drugih potoka i pritoka. Uspjeva i voce i povrce. Livade su pune blaga, pasu janjad i zvone zvona na telicima....


Od Samograda do Graba, od Ciglane do Mracaja, od Tri Pravca do Crkve, od Doma do Mosta šetaju momci i cure, djeca i odrasli, svi sa osmjehom na licu. Kuce su tople i umivene, i uvjek nude dobrodošlicu: “Ajde rodjeni, probaj sok od drenica, a imam i dobrog meda, ponesi teglu za svoju djecu.”


Surfujuci po sajtu sela Strmice, saznacete da je u blizini rodna kuca Svetog Jeronima, da je u blizini bila utvrda Grab koju su razorili Turci 1715. godine, da je u selu bilo 258 domova, te 1423 stanovinika, zajedno sa 93 konja, 589 goveda, 1.662 ovce, 85 svinja i 1.584 koze!?!


Uz naravno, nabrojana plemena koja poticu iz pomenutog sela.


Autor se potom osvrce i na današnju situaciju u selu, uz obaveznu gestu gostoprimstva, pa tako kaže: “Sad nema posla u selu, nema ni djaka u nekad punoj školi, gostione nisu one koje su bile, ali nadamo se da ce ponovo biti kao nekad. Dok ima nas Strmicana ima i nade. Nada je sunce svake srece, a puno možemo i sami. Mnogo su uradili za naše selo neki dobri ljudi, a i naši ljudi ozidali, popravili, okrecili, okrcili... I život ide dalje, jer kad se krug života zaokruži, kad se kolo srece zavrti, kad smo tužni, srecni... uvijek se sjetimo naših u selu. Kad se postigne uspjeh, makar i mali, zovemo i naše u selu, kad dobijemo sina ili cerku, zovemo naše u selu, kad djeci slavimo rodjendane, kad se udajemo i ženimo,.


Velimo: “Piceš i ti meni slatke rakije!”


Velimo: “Dodji na sajam, svaka ti sreca pjevala!”


Dodji na sajam u Strmicu da te selo ne zaboravi, vazduh, voda i rodna kuca podmlade, da te selo odmori i da te komšija dobrom rakijom pocasti (šljive su jope dobro rodile)...


Divanimo svim jezicima svjeta, a sjeno miriše u snu i stalno nas podsjeca da su odmor i praznici prilika da ponovo obidjemo svoj kraj, da vidimo svoje i da doživimo jedan san.





Kako se pravila pura iz bronzina





Jedna od najboljih prezentacija je sajt sela Polaca, jednog od najvecih sela u Kninskoj krajini. Sajt je, kako stoji u uvodnoj besjedi, “posvecen narodu ovoga kršnoga kraja i kamenjara, koji je kroz vijekove uspjevao opstajati na ovim prostorima, ocuvati svoju Pravoslavnu hrišcansku vjeru, svoje obicaje i tradicije”


Sajt je izuzetno bogat pojmovima vezanim za tradiciju ovog sela i njegove obiacje, potpun omaž podinarskom covjeku koji je svoju širu slavu pronio po bivšoj Jugi kroz dramsku seriju “Vucari Polace Gornje i Donje”. Saznacete dalje, kako se u ovom selu obilježavao Petrovdan, šta je to biljac, zobnica, torba uprtaca, preslica, traveža, kako se pravila pura iz bronzina, šta je bronzin, a možete skinuti finu kolekciju izvorne narodne muzike, saznati kako su izgledala tamošnja prela i koja sve plemena poticu sa Polace. Tekstovi i prilozi na sajtu su inace, pisani izvornim polacanskim dijalektom.


Na sajtu susjednog sela Cetina, moci cete saznati puno toga o narodnim nošnjama cetinskoga kraja, procitati pricu o Pilipendi, Sime Matavulja, pogledati slike sela nekad i sad, te uživati u opisima tamošnjih obicaja. Ipak, najaktivnije su stranice sela Kistanje i Djevrske, u kojima i danas još uvijek živi velik broj prijeratnog stanovništva. Ti sajtovi osim arhivske gradje, donose i aktuelne price, prilicno su obavješteni o dogadjajima u Bukovici i vjerno prenose informacije diljem globalnog virtuelnog sela.


Ovakav pristup prici, osim svoje egzoticnosti, ima i terapeutski efekat, intermeco izmedju dva stresa, tamo daleko. I dobar je potsticaj da se još predanije i kvalitetnije pristupi arhiviranju price koju sasvim sigurno i polako prekriva veo prašine i neumitnog zaborava.
Guest

Post by Guest »

vibrnik.com

Ovdje bi trebalo dati kratko uputsvo ljudima o cemu se radi na vibrnik.com-u. No, tko ce to napisati!
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

http://www.ispodzemlje.com/

Post by Miroslav Stankovic »

Znam da se vec o ovome pricalo, ali nemogu pronaci. Zato, samo da podsjetim, web stranica Igora Coke (ovdje poznat kao Kane Shteta) je na ovoj adresi:

http://www.ispodzemlje.com/


E-zine za sve one koje zanima sta ima novo na (ili ispod) underground / alternativnoj / punk / rock sceni u Kninu, pa i sire. Ovo u Kninu kazem jer se ponekad kao autor javlja Ivica Simic, direktno iz Knina.
Isto tako bavi se i stripom domacih autora.


A ako vaas ne zanima, pokazite vasoj djeci, mozda ce pronaci nesto interesantno.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Premjesteno

Post by Petar-Peky Bukarica »

livadic



Joined: 26 May 2006
Posts: 43
Location: Schweiz
Posted: Sun Jul 01, 2007 10:16 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Najprije da vas sve puno pozdravim jer odavno se nisam javio. Ovom prilikom vam zelim predstavit veb PETROVDAN. Ako imate volje i vremena navratite,uvijek ste dobro dosli.

http://www.petrovdan.ch.vu/

Peky,izvini ispada kao reklama i ja sam Galeriju stavio na PETROVDAN ali ako smeta slobodno skini.

Back to top
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

inga



Joined: 26 Apr 2007
Posts: 1

Posted: Thu Aug 16, 2007 1:49 pm Post subject: Udruga Krka

--------------------------------------------------------------------------------

Postovani Peky,

ovim putem zelim pohvaliti Galeriju o kojoj se sa mnogo pohvala prica i u Kninu.

S ciljem očuvanja prirodnih i kulturnih vrijednosti Knina te promocije istih, dosta knjinjana koji danas žive u Kninu okupljeno je u Ekoloskoj udruzi Krka, www.eu-krka-knin.hr

Ako vam nekada zatreba bilo kakva pomoć slobodno se javite!

Pozdrav,

Inga
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

Trooly



Joined: 05 Jun 2006
Posts: 25

Posted: Sun Feb 10, 2008 9:28 pm Post subject: New Vibrnik

--------------------------------------------------------------------------------

čisto da obavijestim javnost da je Vibrnik otišao u arhivu i da se novi Vibrnik nalazi na:
http://vibrnik.heavenforum.com
Nadam se da Pekiju ovo neće smetati kao topic , ipak svoji smo , jel da.
Pozdrav svima

Back to top
Post Reply