Tvrdjava

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Tvrdjava

Post by Miroslav Stankovic »

Sad cu ja probati sa novim topikom, iako je Peky poznat po brisanju istih. Doduse, napravljena je prije 90-tih, tako da moze proci.

Upravo sad citam knjigu o Kninu - "Grad vraceva i umjetnika" autora Ivice Simica, pa sam dosao do dijela sa tvrdjavom. To je dio knjige koji mi se, uz onaj muzicki, najvise svidja.

Sad cu pitati nesto sto sam negdje vec pitao. Naime radi se o tajnom prolazu iz tvrdjave kroz neku od pecina. Dali se neko bavio speleologijom i pronasao taj prolaz? Mi smo jednom krenuli kroz onu pecinu iza bolnice u srednjem gradu, ali nismo daleko stigli.

Moze i rekla-kazala, sve se prihvata.
Kninjanin

Re: Tvrdjava

Post by Kninjanin »

"...Inace se mogu pohvaliti da sam znao jednoga, koji je tvrdio da je njegov rodjak poznavao kuma jednog tipa, koji je tvrdio da je dobar prijatelj s facom, koja je prosla kroz tunele, koji s tvrdjave izlaze kod Krke i da je usput nasao puno lijepih stvari u tim stravicnim i mracnim tunelima.
Ovo je sa jedne internet stranice (koju necemo reklamirati! :) )
A onoga koji je to spominjao znas i ti :) :lol:
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Kumovog kuma kum

Post by Miroslav Stankovic »

A sto nebi reklamirao kad je ta internet stranica osvanula i u knjigama.
Ajde natukni pa da ga probamo uganjati da napise par rijeci.
Kninjanin

Uh, natukni :)

Post by Kninjanin »

Ma sta cu ti "natuknuti"?!
Covjek svasta prosao: hvatao zelembace po Dinari i slicno :) Nije red da ga ovuda povlacimo!
Ne smijem nista vise jer ce reci Peky da je ovaj post privatiziran! :wink:
I prosli mi je post slucajno obrisao prebacujuci ga na drugo mjesto. Moram se ovdje drzati tvrdjave, a ne cakulati o ljudima! :lol: (Inace imam ja obrisane postove pa ako koga interesiraju... :lol: )
Peky, no hard feelings! Salim se :)
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

NOVI TOPICI

Post by Petar-Peky Bukarica »

Mico , sviras u suplji stap . Ispasce da ja nista ne radim nego brisem topice i postove . Sto se tice reklama drugih stranica i to je dozvoljeno ako su vezane za Knin ali na topicu KNIN NA NETU . Normalno je da bi te stranice trebale biti u nekom duhu slicnom Galeriji , znaci LJUDSKE .
Evo jos jedna informacija , od 38 topica ja sam postavio 14 , a , sta sad kazes .
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Re: NOVI TOPICI

Post by Miroslav Stankovic »

Ma ja se to zezam, a ovaj nas Kninjanin podbada. A da neskrecemo sa topika, nesto o tvrdjavi.

Svaki put kad je hladno i vedro, a dere bura, sjetim se da mi je najveci gust bio otici zimi na tvrdjavu, sjesti negdje sa juzne strane u zavjetrinu i izlezavati se na travi, kao guster. Nista posebno, samo jedno sjecanje.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Tvrdjava okicena vatrom

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sjecate li se tvrdjave za jedan drzavni praznik ( 1. Maj ili 29. Nov. ) ,
po zidinama tvrdjave vatrogasci bi postavili filtere od "dizelki" ( koje su bile od ulja ) i zapalili . To bi gorilo cjelu noc , cudi me da nigdje nisam vidio nijednu sliku tog prizora .
Vec je pala noc i posto nisam mogao naci nikoga od ekipe , pomislio sam da su mozda na tvrdjavi i uputio se gore da ih nadjem . Medjutim od francuskog do turskog djela nisam nasao nikoga osim straha . Noc i zidine koje su izgledale sablasno pod onom treperavom svjetlosti , jeza .
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

PREMJESTENO

Post by Petar-Peky Bukarica »

zele



Joined: 30 Dec 2006
Posts: 38

Posted: Tue Oct 02, 2007 3:17 pm Post subject: tvrdjava

--------------------------------------------------------------------------------

Evo me na tvrdjavi poslije tridesetak godina.
Zaželio sam se njenih zidina,prolaza i mjesta gdje smo se nekad rado okupljali.Lijepa je ,obnavlja se sve u šesnaest,ali to nije više to.Nešto mi je falilo.Zidovi su uredno obnovljeni,gotovo svi,kažu da ce za par godina sva tvrdjava biti rekonstuirana.Trava urerdno pokošena,milina,ali nešto neostaje,nema onog duha koji je bio na tim prostorima u moje vrijeme.Nema ni zoga za blote,potravnjen je,nema ni posjetilaca,ili sam možda tvrdjavu pohodio u krivo vrijeme.Pogled sa Bandijere je uvijek fantastican,s nje se lijepo vide promjene u gradu ciji donji dio polako ali sigurno propada,urušava se,pola kuca je zatarabljeno,život se,izgleda iselio iz grada moje mladosti.Koliko god sam bio zadovoljan ovom posjetom grop mi se stegao u grlu.Nešto mi je u svemu ovom falilo,da li je to ekipa s kojom sam do besvjesti hvatao zimske zrake sunca na fancuskom,da li su to balote,da li je ona vreva koja je nekad tu postojala, možda ispijanje pica kod Mome,briskulanje u nekoj zavjetrini ili od svega pomalo.Tek,tvrdjava je na svom mjestu,uredna i gotovo umivena,a ona iz moje mladosti je ostala u mome sjecanju i duši.Kako vi doživljavate sve ove promjene u gradu.

Back to top


Vjeko



Joined: 22 Apr 2007
Posts: 10

Posted: Sat Oct 06, 2007 6:59 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Strana Mira Tilica i Tvrdava i Bosket su Glavna mjesta u mojemu Djetvinstvu. A naj ljepsi dijo Tvrdave je bijo zadni dijo povise nasi kutca u strani jel tu smo se mi djeca igrali svaki dan a svali smo se stancani

Back to top


colja



Joined: 30 May 2007
Posts: 12

Posted: Sat Oct 06, 2007 9:29 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Poznato je da su neki iz naše generacije,a naročito generacije prije nas,to znači generacija iz druge polovine 40 -tih na brdu Spas sakupljali bombe zaostale iz drugog svjetskog rata te ih aktivirali tako što bi ih bacali u vatru i čekali da eksplodiraju.Opasno,ali tako je bilo.Ja sam čuo jednu priču vezanu za Vjeku kako ga je policija natjerala da pokaže gdje su skrivene bombe,a on ih odveo na tvrđavu na tunele i pokazao...Vjeko,da li je ova priča tačna ili je samo nečija izmišljotina.Ako je tačna ispričaj nam je izvorno.Da nobi bilo zabune,radi se o događajima iz 60-tih godina prošlog stoljeća.

Back to top


Vjeko



Joined: 22 Apr 2007
Posts: 10

Posted: Sun Oct 07, 2007 9:02 am Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Colja to stima ta prica tacna .
Mi klinsi is strane smo isli stalno na spas poljen kise da trazimo bombe na djelu prema kriki na spasu pa smo i palil u bunkeru pa som i bazili po 10 komada u vatru i tako smo cekali povise bunkera da pocme pucanje i da geleri letu prema ljubickoi strani i barotni magazinima .Panas na stalno stari policajci u Kninu Ilija Sepa ,Bolta , Brikic stalno vatali po tvrdavi .Mnoge smo bombe sakrili povise strane . Kad nas Ilija Sepa uhvata onda smo nosili u krtolu bombe i bazali na stol jel smo morali da brojimo koliko komada ima . Jednom prilikom je Dusko Ploicajac pobjega is kanzelarije .
JA mislim da ima jos bomba na juznoj strani spas.

Back to top
Goran Zelic-Zele
Posts: 128
Joined: Sat Dec 30, 2006 5:29 pm

apacka kula

Post by Goran Zelic-Zele »

I ja se sjecam tih bombi.Nekoliko puta smkrstarili Spasom i tvrdjavom,dole prema Marunusi i trazili zaostale bombe iz onog rata.A tražili smo i nekakav napalm,mislim da je i to bilo iz bombi i to je strašno jako gorilo i stvaralo veliku temperaturu,a bilo je žute boje.Za timme smo tragali coporativno i kad bi pronasli nekoliko kragujevka nosili smo ih u Apacku kulu na Spasu,tamo bi nalozili vatru i njih lijepo stavili na vatru i cekali da eksplodiraju.Tu su glavni bili Bozo Retel i Colovic Slavko,a uspjesan i ludo hrabar je bio i Baja amerikanac.Mene je uvijek bilo strah od te vatre,ali zbog položaja u klapi nisam ga smio ispoljiti.
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Post by Petar-Peky Bukarica »

Repko



Joined: 22 Mar 2007
Posts: 7

Posted: Wed Oct 10, 2007 2:57 am Post subject: Tvrdjava

--------------------------------------------------------------------------------

I moja generacija je lozila vatru i mecala granate sto smo ih pokupili na Spasu u nju,Najvise smo koristili bunkere u Sunajcima, u doba nekih praznika.Takodje bi nalozili nekoliko vatrica bez veze,tako da policija nesmije da pridje,jer misle da u vatri ima granata.Kupili metke i vadili barut i onda pucali na mackuluNajpopularnije granate su bile od Flaka svjetlece,jer bi pucale cim se malo zagriju,a topovske granate treba dva sata dok eksplodira.Generacija ispred mene kao na primjer;Kiki,Branko Trcan,Tonci Jukic Ante Tilic i mnogi jos su bili maheri za pucnjavu,a mi mladji bi cuvali strazu da ne dodje policija.Boze;ali smo bili ludi i niko se nikoga nije bojao.Sjecam se poslije rata odmah na Spasu je bilo toliko oruzja i materila ratnog da nisi mogao na zemlju stati.Puni sanduci kojeg kakvog eksploziva i onda je dosla neka specijalna ekipa da to pokupi,ali mnogo je toga ostalo zatrpano kako su bombe padale.Vjerovatno da se sjecate vi mladji kada se ona suma zapalila na Spasu sonu stranu do Bulne strane i vatrogasci nisu smijeli ici gasiti,jer su pucale u vatri granate sto nisu bile pokupljene.To je samo u Knin u moglo biti.
Boris Babic
Posts: 28
Joined: Tue Feb 27, 2007 11:55 pm
Location: Beograd

Post by Boris Babic »

Пећине на тврђави хмм не знам али ме занима нешто друго наиме ако се добро сјећам биле су двије које су мени упадале у очи тј свима који су тврђавом шетали.. једна је била преко пута трибина одма иза блоталишта , тј иза оне трешње а друга иза административне зграде. Ценим да су биле мале и да су кориштене као складишта. Душу дале за конобице за вино.. :) Е да паде ми на памет догађај кад се одронила стијена иза административне зграде. Да је којим случајем пала доље низбрдо завршила би у некој кући. Још ми паде на памет пећина на Спасу тј са ону другу страну што гледа према Врбнику. онако дубине негдје око 20-ак 30 метара .. висине таман да се човјек завуче. Било пуно прљаво па се нисам нешто завлачио тамо.. Е да има један дио тврђаве на ком нисам никад био. Налази се испод трибина. То је као нека тераса .. до које се долази кроз пролаз лијево од главне капије. Ту су увијек била некаква врата и закатанчено. Иначе одозго се могло видити .. ако ме сјећање добро служи да на тој тераси постоје врата у зиду а налазе се на оном дијелу зида испод административне зграде . Е да постојала су два пролаза кроз зидове тврђаве један је водио ка Крки тј стрељани и често сам се њиме спуштао а други ка оним кућама под тврђавом а ту су била нека метална врата а иза њих непроходна шума па се није могло ...
Post Reply