Knjige i filmovi o Kninu

Forum je otvoren za sve one koji zele da se druze, da sa svojim
prilogom osvjeze, obogate ili vrate iz zaborava: ljude, mjesta,
dogadjaje i trenutke vezane za Knin i Kninjane u periodu do 90-tih.
Nedolicni, provokativni i uvredljivi tekstovi bit ce skinuti sa "Foruma".
Hvala!

Moderator: Gazda

Post Reply
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Knjige i filmovi o Kninu

Post by Miroslav Stankovic »

Napisano je preko nekoliko knjiga i snimljeno filmova o Kninu i Kninjanima, pa bi mozda bilo dobro da ih se ovdje sjetimo.

Ja cu napisati par rijeci o zadnjoj knjizi i filmu koji sam gledao, samo da uhvatim vremena.
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Rocketroll - Sretno dijete

Post by Miroslav Stankovic »

Igrom slucaja, prije neku vecer, jedan za drugim sam pogledao dva filma:
<b>Rocketroll</b>, Dusana Pasica (to je najmladji Pale, ko ga nezna), i
<b>Sretno dijete</b> (Igora Mirkovica - to je novinar iz Zagreba). Ovaj drugi film ima velike veze sa Kninom posto se u jednoj sceni sa koncerta Filma u publici u krupnom planu, jedno dvije sekunde, prikazuje glava Igora Kmetica - Trube, koji je iz Knina. Salim se naravno, saamo ce vam se kaasti kasnije zasto pisem o oba filma.

Rocketroll je dokumentarni film o kninskom r'n'r 80-ih (i 90-ih, ali taj dio cemo zaobici zbog cenzure). Tekstove je majstorski napisao Igor Coko (ovdje poznat kao Kane Shteta), a i nije se trebala cekati odjavna spica da se to zakljuci jer on vec ima prepoznatljiv stil..
Prica se o znacajnijim kninskim rock grupama toga vremena, a Pale je iskopao snimke sa gitarijada, koncerata, i napravio intervjue sa Nikitom Opacicem, Lenkom Ardalicem, Dejanom Vidojevicem i Dejanom Koluvijom. Bilo bi super da je uspio napraviti intervjue sa jos nekim od glavnih aktera... ali posto je film o gradu moje mladosti, tesko da jedan takav film ne rezonira u meni.

Sretno dijete je film o tome kako je Igor Mirkovic dozivio novi val. Prica uglavnom o samom Igoru, Ljubljansko-Zagrebacko-Beogradskoj novovalnoj sceni, o Buldozeru, Pankrtima, Azri, Filmu, Dzoniju Stulicu, Idolima, EKV, Poletu Studentskom listu, Mirku Ilicu ... i mnogim drugim, o kultnim mjestima u Zagrebu... Moglo bi se reci puno stvari (gdje je Sarlo Akrobata itd) ali posto je to muzika moje mladosti, tesko da jedan takav film ne rezonira u meni.


Sad po cemu su ova dva filma tako slicna a tako razlicita. Prvi je vjerovatno kostao par hiljada, Pale sigurno radio u slobodno vrijeme, subotom, nedjeljom, na tudjoj opremi, vjerovatno je Pale vise potrosio nego zaradio. Drugi se snimao dvijeipo godine, sigurno je kostao para i para, iza njega stajala mashinerija snimatelja, producenata, reklame, premijera, a i covjek je sigurno dobro zaradio na njemu. Sad ni jedan ni drugi nisu od mene zaradili ni pare od mene, ali Sretno dijete DVD se moze kupiti, a neznam gdje bih kupio Rocketroll.


Po meni ova dva filma opet ponavljaju slagvorte iz Rocketrolla - usud provincije - kako nismo uspjeli - bilo nam je super.
pk16

Post by pk16 »

ne znam je li i to spada ovdje, ali ne treba zaboraviti ni one njemacke vesterne snimane po romanima karla maja, sa gojkom milicem u ulozi vinetua. nigdje pejzazi naseg rodnog kraja nisu tako poetski prikazani kao u tim filmovima, a i krcic je tada najbolje izgledao. a da i ne spominjemo kad se vinetuovi indijanci popnu na nekakvu kucaricu pa sacekuju vlak u zasjedi ... ajn, cvaj, draj, looos!

ako neko ima koju fotografiju iz tih filmova, mislim da definitivno zasluzuje mjesto na galeriji.
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

Ostavio Winetu traga i na nasim prostorima. Neki dobise imena po glavnim likovima (Winetu, Ribana...). Meni je najbolje ono kada Winetu odgovara kompanjonu JA VOL.
Sjecam se naslova jednog :"BLAGO SREBRENOG JEZERA"
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

Post by Luka Kabic »

PK16 jeli Gojko Milic ili mozda Mitic?
pk16

Post by pk16 »

gojko mitic, imas pravo ... pogledao sam ga preko google-a i bas nadjem na sliku gdje gojko skace sa kucarice na vlak i u istom potezu nogom izbija pusku iz ruke pratiocu vlaka ... pa je jos neko cudi zasto je vinetu bio idol kninske djecurlije

http://www.cinegraph.de/lexikon/Mitic_G ... rafie.html
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

FILMOVI

Post by Petar-Peky Bukarica »

" VIRDZINA " film koji mi je u srcu . Drama koja vjerno prikazuje kako se nekad zivilo na selu ( Podinarje ) , tradiciju i obicaje tog kraja .
" VUCARI SA MALE POLACE "" , takodjer film koji prikazuje kako se zivilo u Podinarskom kraju . Govori o tradicionalnim vucarima sa Dinare .
Ako se sjecate , kod " Tri lovca " je dugo u kavezu bio vuk ( u kavezu ) koji je koristen za snimanje ovog filma .
Miroslav Stankovic
Posts: 278
Joined: Sat Mar 01, 2003 5:50 am
Location: Montreal, Quebec, Canada

Virdzina

Post by Miroslav Stankovic »

Sad kad je vec Virdzina spomenuta, moja Jelena je glumila u tom filmu cak tri uloge - tri novorodjenceta. Kad stignem napisacu par redaka o dozivljajima sa snimanja.
Interesantno je da je premijera filma u Zagrebu bila prije 10 dana, dakle 14 godina nakon snimanja, iako je film bio u korodukciji Centar filma iz Beograda i Maestro filma iz Zagreb (i neki Francuzi su ulozili novac).
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

Nas zivot!

Post by Petar-Peky Bukarica »

Sta je,i sta ce jos biti,nas zivot?
Ladja na moru olujnom:
vesla polomljena,kormilo pokidano,jarbol iscupan,
bura jedra rastrgla,te su u morskoj vodi nestala ...
Ledja su nam nazuljana,kosti vlagu upile.
Govorio mi je jedan stari profesor,Rus:
sto je covjek bolesniji,to je blizi Bogu;
sto je dalje u tudjem svijetu,blizi je zavicaju.

"Prosao zivot" J.Radulovic
Luka Kabic
Posts: 199
Joined: Thu Mar 20, 2003 4:49 am

film

Post by Luka Kabic »

Slucajno sam nesto kopao po youtube pa nadjoh ovo:

FILM MOST
http://www.youtube.com/watch?v=dqOG0ynr ... re=related

Winnetou: Winnetou the Warrior – Intro
http://www.youtube.com/watch?v=qw6sKPk2_4g

Sa desne strane kada otvorite ove linkove imate pod "RELATED VIDEOS"

jos tone materijala
studio

Post by studio »

Evala ti Mi&#263;o,..Prvi put sam ovdje i slu&#269;ajno sam pro&#269;itao tvoje recenzije filma. Na rje&#269;niku ima mala pri&#269;a koja je novinarski "malko prepeglana" i ponešto mi je inputirano, a ponešto autputirano, ali ništa za to,..
Potpuno si u pravu, budžet za film je iznosio - prazan skup,.. ali kad imaš osje&#263;aj misije onda je svaka druga pri&#269;a izlišna. Moj mejl je bubljaks@yahoo.com , i ako ho&#263;eš mogu ti napraviti narezak, kopiju originala,..jebo film ako ga niko ne gleda, a on je upravo i ura&#273;en da ostane u sje&#263;anje, jer nešto postoji dok god ga se sje&#263;aju.
Ako neko ima mejl komandanta ovog sajta Pekija, ili ako on &#269;ita ovo volio bi da mi posalje svoju adresu jer sam htjeo poslati jednu sliku.
Svako dobro vam želim.
dulepasic (Pale) :wink:
Petar-Peky Bukarica
Posts: 1301
Joined: Sun Mar 02, 2003 5:13 pm

E-MAIL

Post by Petar-Peky Bukarica »

Pale , slucajno naletih na ovaj tvoj post pa evo ti saljem moju adresu koja se inace nalazi na naslovnoj stranici Galerije : peky240453@hotmail.com
Hvala ti na tituli koju mi dajes ali bi se ja ipak svrstao u razvodnike to mi vise prilici .
Zahvaljujem ti se na trudu da obogatis Galeriju i svako ti dobro .
Post Reply